eur:
414.81
usd:
400.32
bux:
78665.14
2024. december 19. csütörtök Viola

Illegális motorolaj-kereskedő cégláncolatot számoltak fel

Illegális motorolaj-kereskedő cégláncolatot számolt fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), az elkövetők csaknem 400 millió forint általános forgalmi adót (áfa) nem vallottak be, illetve nem fizettek be az állami költségvetésbe - mondta Vankó László dandártábornok, az adóhatóság bűnügyi főigazgatója szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón.

A feketepiaci hálózat Ausztriából szerzett be eredeti motorolajtermékeket, amelyeket belföldi nagykereskedőknek adtak el. Az áfát úgy csalták el, hogy cégláncolatot hoztak létre, amelynek tagjai fiktív számlázással fedezték az ügyletet - ismertette a főigazgató.

A NAV Közép-magyarországi Bűnügyi Igazgatóságának nyomozói szeptember végén Budapesten és öt megyében, összesen 27 helyszínen tartottak házkutatásokat. A négy gyanúsított közül kettő előzetes letartóztatását elrendelte a bíróság.

Az akció során mintegy 250 millió forint értékben ingatlanokat, gépjárműveket, készpénzt és bankszámlákat foglaltak le, illetve zároltak, jelentős mennyiségű árukészletet is kivontak a bűnszervezet raktárából - mondta Vankó László.

A fő gyanúsítottnál hatástalanított gépfegyvert, lőszert és hangtompítót is találtak, ezért a rendőrséget is értesítették.

Vankó László elmondta: a feketepiaci céghálózatról információk jutottak el az adóhatósághoz, a jelenleg is folyamatban lévő nyomozás idén januárban kezdődött.

A büntetőeljárás üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettének megalapozott gyanúja miatt indult.

A NAV bűnügyi főigazgatója hangsúlyozta, egyebek mellett azért is tekintik fontos célnak az adócsalás kiszűrését a gazdaságból, mert úgy látják, hogy a megtisztított ágazatokban a bűnszervezetek helyére jellemzően legális tevékenységet végző vállalkozások juthatnak be.

Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára a sajtótájékoztatón elmondta: adataik szerint a hazai kenőanyagpiac 60-70 ezer tonnára tehető éves szinten, ennek mintegy kétharmadát a szövetség tagvállalatai forgalmazzák Magyarországon.

Kiemelte, a becslések szerint a felszámolt céghálózat által lebonyolított ügyletek körülbelül a 10 százalékát jelenthetik a hazai éves gépjárműmotorolaj értékesítésnek, így a feketepiaci szereplők kiiktatásának érezhető hatása lesz a legális piaci szereplők számára.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.20. péntek, 18:00
Lehel László
a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója
Milliárdos EU-támogatásokért lobbiznak a legnagyobb szennyezők

Milliárdos EU-támogatásokért lobbiznak a legnagyobb szennyezők

Az Európai Unió karbonleválasztási és -tárolási (CCS) infrastruktúrájának fejlesztése kulcsfontosságúvá vált a 2030-ra kitűzött kibocsátáscsökkentési célok elérése érdekében. Bár az olaj- és gázipar évtizedek óta támogatja a technológiát, gazdasági életképessége továbbra is kérdéses, ezért a szektor európai szintű támogatást sürget. A környezetvédelmi szervezetek azonban kritikával illetik a fosszilis iparágak CCS-re való támaszkodását, amely szerintük az érdemi dekarbonizációt hátráltatja. Az olajcégek EU-s támogatást kérnek a fejlesztésekhez.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×