eur:
411.4
usd:
392.79
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Mészáros Lőrincnek ezentúl a Pannonhalmi Apátsági Pincészetre is ráhatása lehet

Mészáros Lőrincnek ezentúl a Pannonhalmi Apátsági Pincészetre is ráhatása lehet

Az MKB új tulajdonosainak, így Mészáros Lőrincnek a Pannonhalmi Apátsági Pincészetre is ráhatása lehet.

Az ezredforduló után nem sokkal, 2001 és 2002 körül vásárolta vissza a II. világháborút követő államosítások után a Pannonhalmi Főapátság az új szőlőültetvényeket, ahol aztán 2003-ban megkezdte működését a pincészet.

A Főapátság az akkori feltételek mentén egyedül nem volt képes az ügylet végrehajtására, így megkeresték az MKB Bankot. A pénzintézet azóta is társtulajdonos 45 százalékos részesedésével a borászatban, így

a főtulajdonos és a napi működést irányító szerv a Főapátság maradt.

A pincészet mára mintegy 50-52 hektáros területen működik, és átlagosan valamivel 300 ezer palacknál több bort készítenek évente. 15 év távlatából is kifizetődő az MKB és a Főapátság együttműködése, a bank pedig a felügyelőbizottságon keresztül a stratégiai financiális döntésekbe is beleszólhat – közölte az InfoRádió kérdésére a Pannonhalmi Apátsági Pincészet marketing- és kereskedelmi vezetője, Illés Tamás.

Mészáros Lőrincnek ezentúl a Pannonhalmi Apátsági Pincészetre is ráhatása lehet

"Változatlanul 45 százalékos tulajdoni aránnyal az MKB képviselteti magát. A főapátság és a MKB delegálja a tagokat a felügyelőbizottságba, így ilyen szempontból, bár az ügyvezetés és a napi rutin a pincészetnél van, de a financiális szempontból kardinális jellegű döntésekben, illetve

a stratégiai jellegű tervezési célok megfogalmazásában és eszközök definiálásában a felügyelőbizottság hivatott dönteni, amiben 45 százalékos döntési erővel az MKB képviselteti magát"

- fejtette ki Illés Tamás.

A banknak, mármint az MKB csoportnak pedig nemrég átalakult a tulajdonosi szerkezete. Áprilisban a bank vezérigazgatója, Balog Ádám 10, Szemerey Tamás, a Növekedési Hitel Bank tulajdonosa pedig 20 százalékot szerzett. A Bankban a METIS Magántőkealapnak is 45 százalékos tulajdona volt. De a napokban a Mészáros Lőrinc többségi tulajdonában álló Konzum Befektetési Alapkezelő átvette az MKB Bank 45 százalékát birtokló METIS Magántőkealapot eddigi kezelőjétől, a Minerva Tőkealap-kezelőtől. Ezzel a Konzum ezt a 45 százalékos befolyást szerezte meg Magyarország ötödik legnagyobb bankjában. Így több áttételen keresztül Mészáros Lőrinc az Apátsági Pincészet működésére is ráhatással bírhat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×