eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

A románok nem örülnek az olcsó magyar tejnek

A Népszabadság cikke szerint Romániában vizsgálják: nem sérti-e az uniós szabályokat és nincs-e túlzó állami támogatás a nagyon olcsón érkezett magyar tejre. A Romániai Magyar Gazdák Egyesületének elnöke szerint a román termelők másfél éve nem kaptak semmilyen támogatást, így nehezen versenyezhetnek az olcsó tejárakkal.

„Ezek a kérdéses tejek vélhetően nyers tejek. Olyan Magyarországról kiszállított nyerstej tételek, amelyek úgynevezett spot tejek, azaz a termelő és a feldolgozó szerződéses viszonyán kívül termelték meg” - fogalmazott Harcz Zoltán.

Romániában a feldolgozóknál nincs tejfelesleg, mert az alacsony tejárak és támogatási összegek miatt lecsökkent az állatállomány, Magyarországról és Lengyelországból rendszeresen érkeznek szállítmányok – mondta el az InfoRádiónak a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének elnöke, Sebestyén Csaba.

„A lényeg az, hogy legyen feltüntetve a dobozok címkézésére a tej eredeti bizonyító felirata és a fogyasztó döntsön arról, hogy milyen tejet vásárol. A hazai tej biztonságosabb. Illetve fontos lenne, hogy a román kormány elindítson egy fogyasztókat befolyásoló kampányt, amely arra ösztönzi a lakosságot, hogy főleg a hazai terméket fogyasszák” - mondta a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének elnöke.

Sebestyén Csaba szerint a romániai árakat versenyképessé lehet tenni a külföldi – esetünkben például magyarországi – felvásárlási árakkal szemben.

„Úgy gondolom, hogy nem olyan sok az tejmennyiség, ami beérkezik Magyarországról az itteni tejfeldolgozókhoz. Egész Európában nagy problémát okoz a tejdömping, főleg a román termelőknek, mert itt a támogatások sokkal alacsonyabbak, mint Magyarországon, vagy más európai országban” - fűzte hozzá Sebestyén Csaba.

A Romániai Magyar Gazdák Egyesületének elnöke hangsúlyozta: a romániai gazdák szinte semmilyen támogatást nem kapnak, amit kapnak, az pedig csak késve jut el hozzájuk.

„A legnagyobb probléma az, hogy az állattenyésztő gazdák több mint másfél éve semmilyen támogatást nem kapnak. Románia Most kezdett el adni terület alapú támogatást, tehát tulajdonképpen a gazdák közel 2 esztendeje semmilyen támogatásban nem részesültek, és ez nagyon sokat árt az ágazatnak” - mondta a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének elnöke. 

Sebestyén Csaba hozzátette: ha mégis marad tejfelesleg Romániában, azt a gazdák használják fel, akik nincsenek felkészülve arra, hogy összegyűjtsék, és megfelelően raktározzák a tejet a feldolgozók számára.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×