eur:
408.42
usd:
375.48
bux:
73865.96
2024. november 1. péntek Marianna

Barroso: Görögországnak folytatnia kell reformjait

Görögországnak az euróövezetben kell maradnia, hogy a még nagyobb problémákat elkerülje, és az Európai Bizottság mellette áll ebben az ügyben - hangoztatta José Manuel Durao Barroso, az uniós végrehajtó testület elnöke csütörtökön, athéni látogatásán.

A legfontosabb feladatnak a reformok folytatását és gyakorlatba iktatását nevezte, és kilátásba helyezte az országot segítő nemzetközi megállapodás módosítását is a növekedés ösztönzésének érdekében. Görögországnak gyakorlati eredményeket kell felmutatnia - szögezte le Antonisz Szamarasz miniszterelnökkel folytatott találkozója után nyilatkozva.

Mint mondta, ahhoz, hogy a hitelezők bizalma visszaálljon, el kell kerülni minden további késlekedést, és bizonyítani kell, hogy az ország betartja vállalt kötelezettségeit.

A bizottsági elnök ezzel egyebek között az államháztartási hiány és a belső adósság nemzetközi megállapodásokban is rögzített csökkenésének szükségességére utalt.

Barroso látogatása egybeesett a nemzetközi trojka (Európai Bizottság, Európai Központi Bank, Nemzetközi Valutaalap) athéni tárgyalásaival, amelyeken görög jelzések szerint haladást értek el a következő két év takarékossági programjával, illetve az ettől függő nemzetközi hitelezői támogatással kapcsolatban. A görög kormány vezető ereje összesen 11,5 milliárd eurós megtakarítási programot dolgozott ki 2013-ra és 2014-re, de erről még meg kell állapodnia koalíciós partnereivel is.

A bizottsági elnök utoljára 2009-ben járt Görögországban. Mostani látogatását Brüsszelben úgy állították be, hogy az az uniós végrehajtó szerv és az EU-tagországok közti kapcsolattartás hagyományos kereteibe illeszkedik. Elemzők szerint azonban egyértelmű, hogy Barroso annak nyomatékosítására utazott Athénbe: az euróövezet szempontjából is kiemelten fontos a korábbi megállapodások betartása.

"Világos üzenetet akarok küldeni a görög népnek" - fogalmazott Barroso. Hozzátette: "tudom, hogy sokan reménytelennek érzik a helyzetüket, sokan kivételesen nehéz áldozatokat hoznak. (...) Egyetértek azzal, hogy az erőfeszítések némelyike nem tűnik tisztességesnek. De azt kérem az emberektől, hogy ismerjék fel: más alternatívák még több nehézséggel járnának".

"Görögország része az euróövezetnek, és ott is kívánjuk tartani" - hangoztatta. Úgy fogalmazott: "az euróövezet minden állam- és kormányfője egyetért abban, hogy az országnak a zónában kell maradnia, amíg betartja vállalásait".

Szamarasz kormányfő a találkozó után arról beszélt, hogy a kabinet eltökélt a szerkezeti reformok folytatása, a privatizáció iránt, valamint a deficitcsökkentés érdekében vállalt intézkedések végrehajtása mellett.

Címlapról ajánljuk
Magyarics Tamás: Kamala Harrisnek három „alapvető baja” van az elnökválasztáson
Aréna

Magyarics Tamás: Kamala Harrisnek három „alapvető baja” van az elnökválasztáson

A november 5-i amerikai elnökválasztás esélyeiről, a két jelölt közötti különbségekről, a döntést jelentő pontokról beszélt Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora az InfoRádió Aréna című műsorában.

A Hegyvidéken sem lesz ingyenes, máshol fizetőssé válik vagy drágul a parkolás

A XII. kerületben ugyan ősz elején visszavonták a parkolás üzemeltetésére kiírt közbeszerzést, ám a korábbi szerződés közelgő lejártáig valószínűleg sikerül új megállapodást kötni, így a Hegyvidéken még ideiglenesen sem lesz ingyenes a parkolás. A főváros más területein is változnak a parkolási zónák és díjak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Soha ekkora szakadék nem volt még két elnökjelölt víziója között

Soha ekkora szakadék nem volt még két elnökjelölt víziója között

Az Egyesült Államokban a 2024-es elnökválasztáson két szöges ellentétben álló gazdasági vízió közül választhatnak az amerikaiak. Míg a demokrata Kamala Harris a gazdagok adóinak megemelésére, célzott vámok bevezetésére és a szociális támogatások bővítésére helyezi a hangsúlyt, a republikánus volt-elnök, Donald Trump alacsonyabb vállalati adókat, kereskedelmi védőintézkedéseket és deregulációt ígér. A két politikai program nem csupán gazdasági irányvonalakban, hanem a társadalmi kérdések kezelésében is markánsan eltér.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×