A Fidesz európai parlamenti képviselője, Szájer József az Európai Unió a globális válságban című konferencián úgy fogalmazott: Magyarországot azért sújtja a térség országainál jobban a válság, mert a magyar gazdaság védőrendszere lerombolódott. Emiatt az ország jelenlegi vezetőinek kell viselniük a felelősséget.
Szájer elmondta: az elmúlt időszakban egyre drágább hitelekből éltünk, ezért nem kaptunk hitelt, és ezért kerültünk majdnem csődbe. Ezért a gazdasági-történelmi felelősséget vállalnia kell a jelenlegi politikai vezetésnek, függetlenül attól, hogy a válság miképpen oldódott meg.
A politikus a válság tanulságaként azt hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak eszközöket kell biztosítania a piacok feletti hatósági felügyelethez, az állami beavatkozáshoz, mert az egyes országok nem tudnak egymagukban megbirkózni a pénzügyi válsággal. Hozzátette: ez az uniós hatóági intézkedés ugyanakkor a bürokrácia növekedésével jár együtt.
Unokáink is látni fogják a tehertételeket
Csaba László közgazdász, akadémikus előadásában kifejtette: az állami jelenlét akadályozza a piacok tisztulását, hiszen azt, aki felelőtlenül gazdálkodott, az állam most megmenti. Ennek költségeit "unokáink is fizetni fogják" - tette hozzá. Azt mondta, az államosítás költségeit pedig az "adóprésből" finanszíroznák, ami gazdasági pangáshoz vezet - írta az MTI.
A szakember szerint a válság hatására átmeneti, ágazati visszaesés várható, amely előreláthatóan 2009 első-második negyedévében sújtja majd a pénzpiacokat, a reálgazdaságot kevésbé.
Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az előrejelzések szerint csökkenni fog Magyarország nemzeti összterméke és nőnek a külföldi hitelei, tehát egy "szűkülő gazdaságra" nehezednek majd a bővülő adósságterhek.
Politikai következmények
A globális pénzügyi válságnak már van politikai következménye az Egyesült Államokban és az Európai Unióban - hangsúlyozta a budapesti konferencián Szemerkényi Réka biztonságpolitikai szakértő. Mint mondta, az egyik ilyen következmény az, hogy Barack Obama győzött az amerikai elnökválasztáson, a másik pedig, hogy az unió francia elnöksége új dimenzióba emelte a közösség jelenlétét.
Szemerkényi Réka szerint már az amerikai választási kampányban és annak kimenetelében érezhető volt a pénzügyi világválság politikai következménye.
Szemerkényi elmondta: a következmény a megválasztott elnök személyében fellelhető; abban, hogy elsöprő győzelmet aratott demokrata jelöltként Barack Obama, mert azok a gazdaságpolitikai érvek, amelyeket a választók fontosnak éreztek a válság kapcsán, azok a demokrata üzenetekben voltak meg.Szemerkényi Réka szerint azonban a globális pénzügyi válságnak nemcsak az Egyesült Államokban, hanem az Európai Unióban is van politikai következménye. Mégpedig az, hogy az uniós soros francia elnöksége egy új szerepbe lendítette át a közösséget. A szakértő azt mondta: ez egy kis tagország elnöksége alatt nehezen lett volna elképzelhető.
"Az Európai Unió francia elnöksége új dimenzióba emelte a közösség jelenlétét, másrészt most előszörtűnik úgy, hogy a közösség partnere tud lenni az Egyesült Államoknak" - vélekedett Szemerkényi.
A szakember úgy véli, a jövő nagy kérdése, hogy az Európai Unió képes lesz-e az Egyesült Államokkal szemben kezdeményező lenni, egyenrangú partnerként viselkedni, használ-e majd egy kooperatívabb gazdasági diplomáciát.