A szakember közölte: a lakossági fogyasztás alig növekszik, nem úgy, mint a hitelfelvétel. Az első negyedévben a megtakarítások és a hitelfelvételek egyenlege 0 volt, ami hosszú távon nem fenntartható.
Ami most folyik, minden közgazdasági és józan megfontolásnak ellentmond, nincs rá racionális magyarázat; ennek vége lakások vagy autók elárverezése is lehet. Nagyon vonzóak a borzasztóan alacsony hitelkamatok, ami elcsábítja az embereket - tette hozzá Palócz Éva.
A Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója kifejtette: a bankok egyre kockázatosabb ügyfeleknek adnak hitelt, ezért elképzelhető, hogy szerényebb mértékben, de Magyarországon is az amerikai hitelválsághoz hasonló folyamat játszódik le.
Pro és kontra
A forint erősödéséről a közgazdász kijelentette: a folyamat mérsékli az inflációt, ugyanakkor nem kedvez a hazai termelőknek, hiszen csökken az export jövedelmezősége, és nehezebb lesz versenyezniük a behozatallal is.
Palócz Éva hozzáfűzte: ilyen esetekben mindig az a kérdés, hogy melyik ujját harapja meg a döntéshozó. Az inflációs cél követése mindig fontosabb volt, ezért is lehet számítani forint további erősödésére.
Hanganyag: Exterde Tibor