Egy kitűnő periódus után csökkent a bankok jövedelmezősége 2007-ben, ám ez nem meglepő, elemzők és szakértők 2006-ra is ezt várták - mondta az InfoRádiónak a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének szóvivője.
Binder István az okok között megemlítette, hogy 2007-ben a szolgáltatói verseny tovább erősödött, és a további piaci terjeszkedésnek, az egyes szereplők részéről a fiókok kialakításának és a technológiai fejlesztésnek olyan költségei akadtak, amelyek rontották ezt az eredményt.
A korábbi lakáshitel támogatási rendszer visszaszorulása is hatással volt a jövedelmezőségre, valamint a hazai gazdaság gyengülő megtakarítási képessége is a rontotta az eredményt - fejtette ki.
A PSZÁF szóvivője a jövedelmezőség csökkenésében a bankszektor kedvezőtlenebb adóztatási rendszer, például a kamatadó forrás elterelő hatása is szerepet játszott.
Binder István kiemelte: a fokozódó verseny akkor adhat okot aggodalomra a felügyelet számára, ha ez a szolgáltatások és a feltételek valamilyen lazább értelmezését jelentené a bankok oldaláról. Erre vannak jelek, például a hitelezésnél és a szolgáltatásoknál a lazuló kondíciók és a lazuló termékstruktúra - hangsúlyozta.
A szóvivő hozzáfűzte, hogy a devizahitelek előretörése, különösen a japán jen hitelek súlyos kockázatokat hozhatnak magukkal.
Hanganyag: Panulin Ildikó