Parragh László elmondta: a 8000 cégre kiterjedő felmérésük szerint a kisvállalkozók üzleti helyzetüket tekintve nem túl bizakodóak, ugyanakkor munkaerő-bővítésben gondolkoznak. A kisebb cégek sokkal szubjektívebben ítélik meg a saját helyzetüket, és az országét. Jobban befolyásolják őket az aktualitások, vagy éppen a kormányzati propaganda.
A nagyvállalkozók ugyanakkor derűlátóak. Ezek a cégek 1-2 évre előre terveznek, és nem befolyásolja őket például a napi politika. Ennek ellenére középtávon dolgozókat bocsátanának el, beruházásaikkal éppen ezt akarják elérni.
Baj van
Parragh László a Moody's hitelminősítő leminősítésével kapcsolatban azt mondta: Magyarország bajban van. Mint ismeretes, a cég szerdán kilátásba helyezte a magyar szuverén adósság leminősítését.
A kamara elnöke szerint a magyar költségvetési politika az utóbbi években elveszítette hitelét. A befektetők azonban a választások közeledtével nem csak attól tartanak, hogy a politika nem tartja be az ígéreteket, hanem attól is, hogy betartja.
Önmagát beteljesítő jóslat
Mára a hitelminősítők is kezdik saját hitelüket védeni. Kezdenek felzárkózni azok mögé, amelyek szerint Magyarország bajban van. Ez egy önmagát beteljesítő jóslatként válságot gerjeszthet, amelyet nehéz lesz kezelni.
Mindez azt válthatja ki, hogy a befektetők elkezdik Magyarországról kivinni a pénzüket, ez pedig a forint romlását hozhatja. Ennek hatására az is előfordulhat, hogy a devizahitelekért egyik hónapról a másikra 10, vagy 20 százalékkal többet kell fizetni.
Vészhelyzet Oroszországban