eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 6. vasárnap Brúnó, Renáta

Miért kell dezodor a madaraknak?

Túl erős szagot árasztanak az Új-Zélandon őshonos madarak, amelyek így könnyen a ragadozók áldozatává válhatnak és a kihalás szélére kerülhetnek - állítják kutatók.

Új-Zéland bővelkedik őshonos madarakban, mint például a híres kivi, de a macskafélékhez és a hermelinekhez hasonló honosított emlősök megnyirbálják a szárnyasok populációját.

A Canterbury Egyetem professzora szerint a madarak veszélyeztetettségének az oka a testszaguk, amely könnyű célponttá teszi őket. A professzor hangsúlyozta: a tengerentúli társaikhoz képest az új-zélandi madarak tollászkodás közben szagos anyagot bocsátanak ki, amely megvédi tollazatukat.

A kivik gomba vagy ammónia szagot árasztanak, míg a kakapó papagáj testszaga Jim Briskie professzor szerint a dohos hegedűtokhoz hasonlítható, így a ragadozók könnyen megérzik hollétüket.

Az egyik tudományos szervezet 600 ezer új-zélandi dollár (több mint 100 millió magyar forint) támogatást adott a további kutatáshoz a professzornak, aki azt is kilátásba helyezte, hogy akár dezodort is kifejleszthet a bűzlő madaraknak, akik így könnyebben elkerülhetik a rájuk leselkedő ragadozókat.

Címlapról ajánljuk
Olyan betegséget terjesztenek már itthon is a szúnyogok, ami ellen nincs védőoltás

Olyan betegséget terjesztenek már itthon is a szúnyogok, ami ellen nincs védőoltás

A tavalyi évhez képest háromszorosára nőtt a nyugat-nílusi lázzal fertőzöttek száma Magyarországon, a 2018-as járvány adatait azonban még messze nem közelíti meg. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ kimutatásai szerint itthon az idén eddig 99-en kapták el a vírust, a legtöbb eset Budapesten, Pest és Hajdú-Bihar vármegyében volt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×