eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Kivégzett foglyokból származik az átültetett szervek 65 százaléka

Kína nemzeti szerv-donor programot indított, hogy kevésbé legyen rászorulva a kivégzett elítéltek szerveire az átültetések során. Jelenleg a donorok 65 százaléka halálraítélt fogoly.

Kínát már régóta bírálják azért a gyakorlatért, hogy az országban valóságos üzletággá vált a szervátültetés. A leggyakoribb donorok a halálraítélt foglyok, akiket a bírálók szerint arra kényszerítenek, hogy engedélyezzék a szerveik felhasználását a kivégzésük után.

Az új, önkéntes donorprogramot az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és nemzetközi jogvédők is üdvözölték, mert az megfelel a más országokban folytatott gyakorlatnak.

Kínában az orvosok 2007-ben döntöttek úgy, hogy nem ültetnek át szervet őrizetben tartott személyekből, kivéve, ha a beteg családtag. Az egyik vezető lap azonban most ritka módon leleplezte azt a gyakorlatot, hogy a donorok 65 százaléka halálraítélt fogoly.

A kínai egészségügyi államtitkár ezt nem titkolta és elismerte, hogy az elmúlt években a legtöbb átültetett szerv kivégzett elítéltektől származott, de ehhez előtte beszerezték a foglyok beleegyezését. "A halálra ítéltek nem a megfelelő forrás" - ismerte el Huang Csie-fu.

Az új, önkéntes rendszerre az egészségügyi minisztérium és a kínai vöröskereszt szeretné arra bátorítani az általában vonakodó lakosságot, hogy váljon regisztrált donorrá. A Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet szerint azért használták fő forrásnak a kivégzett elítélteket, mert nem létezett normális szervdonor rendszer.

Az új szisztéma viszont már kapcsolatot teremt a potenciális donorok és a szervekre váró betegek között és nyilvánossá teszi a várólistákat, hogy a szervek elosztása átlátható és igazságos módon történjen.

Kínában még mindig nagyon kevesen ajánlják fel szerveiket, részben kulturális okokból, mert nem szokás a szervek kivétele a temetés előtt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kiss László: „a szegény japán ember űrtávcsöve” egy világrekorder csúcsműszer

Kiss László: „a szegény japán ember űrtávcsöve” egy világrekorder csúcsműszer

A vadonatúj földi obszervatórium számos előnye közt az egyik, hogy ezerszer olcsóbb volt a James Webb űrteleszkópnál, és az sem elhanyagolható, hogy ha elromlik, oda lehet menni megjavítani - fogalmazott Kiss László csillagász, akadémikus az InfoRádióban, bemutatva a TAO-t. Megjegyezte: persze azt ne gondolja senki, hogy a kutatók az Atacamába fognak járni, távolról, az interneten, kamerákon megy szinte minden.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Nagyon fontos területet veszíthetnek az ukránok, kiszivárgott Trump súlyos terve - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Nagyon fontos területet veszíthetnek az ukránok, kiszivárgott Trump súlyos terve - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Szombaton kiderült, hogy Donald Trump újbóli megválasztása esetén a NATO-tagállamokat arra kényszerítené, hogy védelmi kiadásaikat a GDP 3 százalékára emeljék, reagálva ezzel az Oroszország és Kína jelentette fenyegetésekre, miközben az Ukrajnának nyújtott támogatást nem számítaná bele ebbe a keretbe. Eközben a G7 országok vezetői tárgyalásokat folytatnak egy olyan javaslatról, amelynek értelmében Ukrajnának 50 milliárd dollár értékű segélyt nyújtanak, amit az Európában befagyasztott orosz vagyonból származó nyereségből finanszíroznának. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×