eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Gyémántot tequilából?

Szintetikus gyémánt készíthető a tequilából - erre a következtetésre jutottak mexikói kutatók, akik az eredményről a tekintélyes New Scientist című szaklapban számoltak be.

Valószínűleg először próbálkozott meg egy tudóscsapat azzal, hogy alkoholtartalmú italból gyémántot csináljon - és a jelek szerint sikerrel.Kiderült, hogy ha az erjesztett agávéléből készített, híres mexikói "pálinkát" nyomás alatt melegítik, akkor olyan struktúrát vesz fel, mint a gyémánt, és képes az elektromos áram vezetésére is.

A kristályszerkezetet már korábban is sikeresen létrehozták többféle kémiai anyagból, gyakran nitrogén hozzáadásával - alkoholos itallal azonban még nem próbálkoztak.

A gyémántbevonat keményebb a szilíciumnál, ezért használják elsősorban olyan szerkezetekben, amelyeket szélsőséges körülmények között, például nagyon magas, vagy alacsony hőmérsékleten működtetnek. A gyémántbevonatot azonban nem könnyű és nem is olcsó előállítani.

Pontosabban eddig nem volt könnyű, hiszen a Javier Morales vezette kutatócsoport bebizonyította, hogy a mexikói nemzeti italból viszonylag készíthető gyémántbevonat.

A kísérlet során a Nueva Leon-i Egyetem munkatársai 80 százalékos, gyorsan érlelt, a desztillálás után azonnal palackozott tequilát hevítettek alacsony nyomású kamrában. S bár a kísérlet sikerült, még további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy kiderüljön: az eddiginél gyorsabban és olcsóbban lehet-e szintetikus ipari gyémántot előállítani a mexikói "pálinkából".

A kutatás eredményét külföldi kutatók is bíztatónak tartják. "Viccesnek tűnik, de a kísérlet tulajdonképpen ésszerű" - vélekedett Rudolf Pfeiffer, a Bécsi Egyetem fizikaprofesszora.

Címlapról ajánljuk
Kiss László: „a szegény japán ember űrtávcsöve” egy világrekorder csúcsműszer

Kiss László: „a szegény japán ember űrtávcsöve” egy világrekorder csúcsműszer

A vadonatúj földi obszervatórium számos előnye közt az egyik, hogy ezerszer olcsóbb volt a James Webb űrteleszkópnál, és az sem elhanyagolható, hogy ha elromlik, oda lehet menni megjavítani - fogalmazott Kiss László csillagász, akadémikus az InfoRádióban, bemutatva a TAO-t. Megjegyezte: persze azt ne gondolja senki, hogy a kutatók az Atacamába fognak járni, távolról, az interneten, kamerákon megy szinte minden.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Nagyon fontos területet veszíthetnek az ukránok, kiszivárgott Trump súlyos terve - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Nagyon fontos területet veszíthetnek az ukránok, kiszivárgott Trump súlyos terve - Ukrajnai háborús híreink vasárnap

Szombaton kiderült, hogy Donald Trump újbóli megválasztása esetén a NATO-tagállamokat arra kényszerítené, hogy védelmi kiadásaikat a GDP 3 százalékára emeljék, reagálva ezzel az Oroszország és Kína jelentette fenyegetésekre, miközben az Ukrajnának nyújtott támogatást nem számítaná bele ebbe a keretbe. Eközben a G7 országok vezetői tárgyalásokat folytatnak egy olyan javaslatról, amelynek értelmében Ukrajnának 50 milliárd dollár értékű segélyt nyújtanak, amit az Európában befagyasztott orosz vagyonból származó nyereségből finanszíroznának. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×