eur:
389.13
usd:
361.78
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály

Egymilliárd ember halálát is okozhatja a dohányzás

A világ 1,3 milliárd dohányosának csaknem fele Kínában, Indiában és Indonéziában él, abban a három országban, ahol a legtöbb dohányáru fogy - derült ki az Egészségügyi Világszervezet friss jelentéséből, amely szerint ebben a században akár egymilliárd ember halálát is okozhatja a dohányzás.

Váltás történt az utóbbi évtizedekben a fejlett és a fejlődő világ között: míg az előzőben csökkent a dohányosok számaránya, utóbbiban folyamatosan növekedett - áll az Egészségügyi Világszervezet jelentésében.

A WHO szerint míg az 1970-es évek elején még a fejlett országok adták a Föld dohányosainak közel 60 százalékát, addig a 80-as évek közepe óta a fejlődő világ képviseli a nagyobb arányt, az utóbbi néhány évben ez már elérte a 70 százalékot.

Érdekesség, hogy egyedül Kínában többen cigarettáznak, mint a 300 milliós Egyesült Államok egész népessége. Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint 2005 és 2030 között a fejlett világban 41 millió ember halálát okozza valamilyen dohányzáshoz kapcsolódó betegség. Ugyanebben az időszakban a fejlődő országokban 135 millió ember életét veszi el a nikotinfüggőség.

Jelenleg évente 5,4 millióan halnak meg dohányfüst okozta tüdőrák, szívbetegség vagy más megbetegedés miatt. Ha a jelenlegi tendencia folytatódik, 2030-ra ez a szám eléri a 8 milliót, s az áldozatok 80 százaléka a fejlődő világban lesz.

Kínában él a világ dohányosainak 30 százaléka, Indiának 11, Indonéziának 5 százalék a részesedése. Kínában és Indonéziában a férfiak 60, illetve 66 százaléka, Indiában 33 százaléka cigarettázik. A nőknek viszont csak 4-5 százaléka gyújt rá mindhárom országban. Összehasonlításképpen: az Egyesült Államokban a felnőtt férfiak 24, a felnőtt nők 18 százaléka füstöl.

A WHO úgy becsüli, hogy a 21. században akár egymilliárd ember halálát is okozhatja a dohányzás, szemben a múlt század 100 millió áldozatával.

Az ENSZ szervezete szerint gondot okoz, hogy a fejlődő világban különösen gyenge a dohányzás elleni küzdelem. Ennek az az egyik fő oka, hogy sok kormány közvetlenül részesedik a dohányipar bevételeiből. A világ leghatalmasabb cigarettagyára az állami tulajdonú Kínai Nemzeti Dohányvállalat.

Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Gazdasági adatok tekintetében ma Németországból érkeztek fontos számok az ipar kilátásaival kapcsolatban, ezen kívül megjött az európai kiskereskedelmi adat is, illetve a hazai kiskereskedelmi számok is. Tegnap kimondottan jó hangulatban zajlott a kereskedés a tőzsdéken, nagyot tudott a hazai piacon ralizni az OTP. A magyar tőzsdén a Richter volt a legjobban teljesítő nagypapír, emellett pedig kitartott a tegnapi széleskörű optimizmus a piacokon, a vezető európai részvényindexek ezúttal is határozott pluszban álltak meg, míg Amerikában óvatos emelkedést láthattunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×