Az állatot újabban orvoshalnak is hívják, az apró vízi élőlény ugyanis igen hatásosnak bizonyul a sömörök, a gombák, sőt a mitesszerek kezelésére is.
A módszer egyre népszerűbb Japánban, Kínában, Törökországban és Európában is. Ha a páciens elég bátor, nem kell mást tennie, mint beülni egy melegvizes kádba, amelyet megtöltöttek az éhes piros szívogató márnával.
Az édesvízi halfaj gyógyító képességét két törökországi kisvárosban, Sivasban és Kangalban már régóta alkalmazzák. A pontyok családjába tartozó hal legfeljebb 14 centiméterre nő meg. A halból igen sok található egy termálforrások által táplált patakban, amelyet a helyiek fürdőzésre is használnak.
Az állatok planktonokkal táplálkoznak, ám ha ebből nem találnak eleget, kénytelenek más fehérjeforrás után nézni. Így találtak rá az emberi bőrön lévő sömörökre.
Az emberek rájöttek, hogy a halak jelentősen enyhítenek fájdalmaikon, és gyógyítják a bőrbetegségeket, amelyeket addig rágcsálják, míg teljesen el nem távolítják annak felső rétegét.
A kezelés nemcsak hatásos, de fájdalommentes is. A kúra alkalmazói azt mondják: egyre több páciens keresi fel őket. Különösen hatásos kezelésnek bizonyult, ha a forró vizes kádba nemcsak halakat, hanem megfelelő készítményeket is tesznek. Azt mondják: egy háromhetes kúra igen hatásosan gyógyít mindenféle bőrbetegséget.