eur:
408.44
usd:
375.54
bux:
73865.96
2024. november 1. péntek Marianna

Mit bizonyít egy diktátor házassága?

Dél-koreai szakértők szerint Kim Dzsong Un új észak-koreai vezető a szerepére való érettségét akarja bizonyítani annak a bejelentésével, hogy nős. Az észak-koreai médiumok a házasság tényén kívül semmit sem közöltek Ri Szol Dzsu elvtársnőről, sem arról, van-e a párnak gyermeke.

"Annak bejelentése, hogy Kim Dzsong Un nős, azt hivatott bizonyítani, hogy már nem gyerek. Feleségével az oldalán azt akarja jelezni, hogy családfő és felnőtt" - magyarázta Csang Jong Szuk, a szöuli egyetem országegyesítéssel foglalkozó intézetének munkatársa.

Kim Dzsong Un tavaly decemberben vette át a hatalmat, miután apja, Kim Dzsong Il elhunyt. Továbbra sem ismert születési ideje, úgy becsülik, hogy harminc év alatti lehet. Az ország vezetőjeként több olyan intézkedést hozott, amellyel bizonyítani akarta, hogy valódi hatalom van a kezében.

Egyebek között másfél hete váratlanul menesztették a hadsereg vezérkari főnökét, Kim Dzsong Unt pedig - noha már korábban is a hadsereg főparancsnoka volt - marsallá léptették elő. Ezt a rendfokozatot csak nagyapja, a rendszeralapító Kim Ir Szen, és apja, Kim Dzsong Il viselte mindeddig az országban.

A dél-koreai sajtó szinte elmerült csütörtökön annak latolgatásában, hogy mit lehet tudni a feleségről. Azt mindegyik tudni vélte, hogy a fiatal hölgy énekes. A Csoszon Ilbo című lap idézett egy meg nem nevezett forrást, amely szerint a csinos ifjúra akkor figyelt fel Kim Dzsong Un, amikor az apjával 2010. január 1-jén ott volt egy koncerten, amelyen Ri Szol Dzsu is énekelt. Miután feleségének választotta, Ri az ország legnívósabb felsőoktatási intézményében, a Kim Ir Szen egyetemen részt vett egy féléves képzésen, amelyen felkészítették szerepére.

Egy másik lap, a Dona Ilbo azt írta, hogy a két fiatal 2009-ben házasodott össze, és 2010-ben született egy gyerekük. Ri az északkeleti országrészből, Észak-Hamkjong tartományból származik, apja egyetemi tanár, anyja orvos.

Hírszerzési forrásokra hivatkozva egy parlamenti képviselő is megerősítette egy zárt ajtók mögötti bizottsági ülésen, hogy a házasságkötés 2009-ben volt. Ri Szol Dzsu 1989-ben született, Kínában tanult énekelni, és 2005-ben járt Dél-Koreában, egy ázsiai atlétikai bajnokságon, az észak-koreai válogatott segítőjeként - közölte a képviselő.

A Nemzetközi Válságcsoport (ICG) elemzői szerint e felszínes változások ellenére nem lehet sem demokratikus, sem gazdasági reformokat várni az új vezetőtől, és arra sem lehet számítani, hogy Phenjan csökkenteni próbálná a feszültséget Szöullal.

Szerdán az Egyesült Államok is kifejezte jókívánságait a fiatal párnak, egy kis iróniával fűszerezve. "Sok boldogságot kívánunk minden ifjú házasnak, de természetesen elsősorban is aggódunk az észak-koreai népért. Reméljük, hogy életkörülményeik javulni fognak, és hogy az új észak-koreai vezetők meghozzák a helyes döntést, nyitnak a világra, és tesznek népük jólétéért" - jelentette ki Victoria Nuland, a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.

Címlapról ajánljuk
Magyarics Tamás: Kamala Harrisnek három „alapvető baja” van az elnökválasztáson
Aréna

Magyarics Tamás: Kamala Harrisnek három „alapvető baja” van az elnökválasztáson

A november 5-i amerikai elnökválasztás esélyeiről, a két jelölt közötti különbségekről, a döntést jelentő pontokról beszélt Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora az InfoRádió Aréna című műsorában.

A Hegyvidéken sem lesz ingyenes, máshol fizetőssé válik vagy drágul a parkolás

A XII. kerületben ugyan ősz elején visszavonták a parkolás üzemeltetésére kiírt közbeszerzést, ám a korábbi szerződés közelgő lejártáig valószínűleg sikerül új megállapodást kötni, így a Hegyvidéken még ideiglenesen sem lesz ingyenes a parkolás. A főváros más területein is változnak a parkolási zónák és díjak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Soha ekkora szakadék nem volt még két elnökjelölt víziója között

Soha ekkora szakadék nem volt még két elnökjelölt víziója között

Az Egyesült Államokban a 2024-es elnökválasztáson két szöges ellentétben álló gazdasági vízió közül választhatnak az amerikaiak. Míg a demokrata Kamala Harris a gazdagok adóinak megemelésére, célzott vámok bevezetésére és a szociális támogatások bővítésére helyezi a hangsúlyt, a republikánus volt-elnök, Donald Trump alacsonyabb vállalati adókat, kereskedelmi védőintézkedéseket és deregulációt ígér. A két politikai program nem csupán gazdasági irányvonalakban, hanem a társadalmi kérdések kezelésében is markánsan eltér.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×