eur:
402.76
usd:
372.4
bux:
88686.46
2025. március 31. hétfő Árpád
Nyitókép: Pixabay

Szakmaválasztás - Fontos határidő közeleg

Február 21-ig kell beadni a jelentkezést a szakképző intézményekbe - mondta Pölöskei Gáborné, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) szakképzésért felelős helyettes államtitkára a Magyar Nemzet hétfői számában olvasható interjúban.

Pölöskei Gáborné elmondta, hogy a technikumokban két évig, a szakképző iskolákban pedig egy évig tart az ágazati oktatás, ahol a diákok megismerik a munkaköröket és a választható szakmákat. Arról, hogy melyik szakmát választják, az ágazati alapvizsgák teljesítése után kell dönteniük.

A helyettes államtitkár kiemelte: így kitolódik és megalapozottabbá válik a szakmaválasztás. Emellett nagy vonzerő lehet az is, hogy minden szakképzésben résztvevőnek jár az ösztöndíj, ami havi 16 ezer forint a szakképzőiskolákban és nyolcezer forint a technikumokban az első ágazati években. Amikor a tanuló a technikumban már szakmát tanul, akkor az ösztöndíjat a teljesítményétől teszik függővé: aki jeles osztályzatot ér el, havonta 60 ezer forintnál is többet kaphat.

A szakképző intézményekben a diákok döntő többsége duális képzésbe kerül, ahol a vállalatok munkaszerződést kötnek velük, így 100-160 ezer forintot kereshetnek egy hónapban.

A helyettes államtitkár elmondta: a technikumokra úgy is tekintenek, mint az egyetemek előszobáira, illetve mint a vállalatoknak középvezető-szintű technikusokat adó képzőintézményekre. Olyan okleveles technikusi képzéseket is indítottak, melyeknek a tartalmát egyeztették az egyetemekkel, így azok kreditpontokat adnak egyes technikumi tanulmányokra, amivel rövidülhet a felsőoktatásban töltött képzési idő - magyarázta Pölöskei Gáborné.

Emellett hamarosan feltételes hallgatói jogviszonyt kapnak a technikumba járók, aminek köszönhetően jó eredménnyel "akár be lehet sétálni az egyetemre".

A helyettes államtitkár beszélt arról is, hogy a gyerekek pályaválasztásában sokat segítenek az őszi iskolai nyílt napok, illetve az Innovatív Képzéstámogató Központ (IKK) honlapján található szakmakártyák.

"Azt szeretnénk elérni, hogy természetessé váljon: ha valaki reál érdeklődésű, akkor technikumba menjen, ha humán érdeklődésű, akkor pedig inkább gimnáziumba. Ehhez sok idő kell, de mégiscsak az lenne a jó választás, hogy nagyon erős, jó színvonalú iskolákat tudjunk nyújtani mind a két területen" - fejtette ki Pölöskei Gáborné.

Elmondta: a legnépszerűbb ágazatok közé sorolható az informatika, a közgazdaságtan, a vendéglátás-turizmus, a gépészet-mechatronika, illetve a rendészet. Szerinte az ágazatok népszerűsége a gazdaság igényeihez igazodik, a szakképzés pedig kiszolgálja azokat.

Beszélt arról is, hogy vannak területek, amelyeket szeretnének népszerűbbé tenni, például az építőipart vagy a dizájn és a divat világát. Megjegyezte: például a villanyszerelő-szakma iránt kisebb a fiatalok érdeklődése, a felnőtteknél viszont népszerű, mert ők a megélhetési szempontokat tartják elsődlegesnek.

Tavaly 72 ezer felnőttet képeztünk, ez szinte megduplázódott a tavalyelőtti számhoz képest - emelte ki, hozzátéve, a szakképzési centrumokban a felnőttek térítésmentes képzéseket kapnak, hiszen az állam lehetővé tette számukra két szakma ingyenes megszerzését.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Itt a fordulat az amerikai tőzsdéken

Itt a fordulat az amerikai tőzsdéken

Nagyobb eséssel indult a hét az ázsiai tőzsdéken, ezt követően pedig Európában is lefelé vették az irányt a részvényindexek, csakúgy mint Amerikában: a Nasdaq vezetésével nagyobb esést láthattunk a nyitában, miután a piaci szereplőket általánosságban az amerikai recessziós félelmek, illetve a szerdán élesedő vámok aggasztják. A bizonytalanság óriási, a nyitástól távolodva markáns hangulatjavulást figyelhettünk meg. Egy ilyen bizonytalan környezetben megfelelő menekülőeszköz az arany: a nemesfém jegyzése ennek megfelelően hétfő reggel újabb történelmi csúcsot ért el. A magyar tőzsde is lefordult, az alapból rossz nemzetközi hangulat mellett az OTP és a Magyar Telekom esése is lefelé húzta ma a hazai börzét, miután Nagy Márton bejelentette, hogy árszabályozás jöhet a bankoknál és telekomcégeknél is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×