eur:
411.33
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Forrás: Pexels.com

Háromórás áramkimaradást tudnak biztonsággal kezelni a mobilszolgáltatók

Bár nincs pánikhangulat, forgatókönyveket készítenek arra az esetre, ha esetleges áramkimaradással kell számolni télen.

Az energiaválság miatt felvetül a kérdés, hogy áramellátási zavarok esetén milyen problémák lehetnek a távközlésben. A Portfolio.hu arról írt, vajon biztosítható-e a hálózatok folyamatos működése, és kell-e a távközlési szolgáltatások leállásától tartani.

Reális veszéllyé vált, hogy télen potenciális áramkimaradások és lekapcsolások jöhetnek Európában, ezek pedig elérhetik a mobilszolgáltatásokat is. Európában már készülnek a vészhelyzeti tervek az áramellátás rotációs lekapcsolására abban az esetben, ha az energiaellátásban zavar lépne fel. Az alapelv, hogy

régiónként felváltva, előre bejelentett időpontokban kapcsolnák le az áramellátást,

Ez alól az olyan alapvető szolgáltatások, mint a kórházak vagy a rendőrség kivételt képeznének.

A távközlési szektor szereplői attól tartanak, Európa több országában nincs megfelelő tartalékrendszer a szélesebb körű áramkimaradások kezelésére. Emiatt arról egyeztetnek a szolgáltatások és a kormányzatok, hogy a távközlési infrastruktúra is bekerüljön a védett fogyasztók közé.

Iparági források szerint Magyarországon üzletfolytonossági terveket készítenek a telekom szolgáltatók, amelyek eddig terrorkészültségre, vagy árvízkatasztrófa esetére voltak kitalálva. A rendszer eddig rövid távú események hatásainak kivédésére koncentrált, ám az energiaválság hosszabb távon velünk maradhat.

Nem áramkimaradásra, hanem potenciálisan rotációs kikapcsolásra készülve vizsgálja a szektor a lehetőségeket.

Magyarországon nem tartanak attól, hogy egy egész megye áram nélkül maradna. Az energiahivatal feladata, hogy megtervezze, milyen sorrendben kapcsolnak le egyes fogyasztási blokkokat. Ezen belül igyekeznek a telekommunikációs szektort úgy pozícionálni, hogy a hálózat minden eleme védett fogyasztónak minősüljön, vagyis ne legyen lekapcsolható. A gázfogyasztást akár fogyasztókként egyenként is le lehet kapcsolni, az áramnál csak egyes fogyasztási blokkokat, például háztömböket, nagyobb fogyasztási egységeket, azon belül nem lehet differenciálni.

A Magyar Telekom a portálnak azt nyilatkozta: igyekeznek csökkenteni a társaság energiafelhasználását és keresi a lehetőségeket a megújuló energiaforrások igénybevételére. Az elavult hálózati elemek megszüntetése is lépés az energiafelhasználás csökkentéséért. A társaság emellett napenergia termelő szolgáltatókkal alakít kapcsolatot, amiből egyre növekvő arányban tudná a társaság kielégíteni a szükségleteit.

A távközlési szakértők szerint a rotációs kikapcsolási rendnél nagyjából háromórás időtartammal számolnak a jelenlegi tervekben. Ez egy olyan időtáv, amit a hálózat most is magában át tud hidalni. A Yettel a portálnak azt nyilatkozta, ha az áramkimaradás kisebb területet érint – és a helyszín akkumulátorkapacitásának kimerülését követően nincs mód további energia-utánpótlásra – akkor a lefedettségben átlapolt területeken a környező bázisállomások részben elláthatják a kiesett terület forgalmát.

A Magyar Telekom hozzáteszi, amennyiben gyakoribb vagy kiterjedtebb áramszünetek lesznek, az aggregátorok működtetéséhez szükséges üzemanyag biztosítása lesz a feladat. A központi funkciókat ellátó telephelyeken többszörösen biztosított áramellátással rendelkezik a Magyar Telekom.

Áramkimaradáskor a legnagyobb problémát az jelentené, ha a központi infrastruktúra állna le, abban az esetben pár megyényi kapcsolatvesztés elméletileg előfordulhatna – mondták iparági források. A távközlési infrastruktúra stabilitását a decentralizáltság adja: ha az egyik szolgáltató toronyállomása kiesik, a többiek roamingban átvennék.

Felhasználói élménycsökkenés előfordulhat a sávszélességben, sokszor a letöltési adat generálja a nagy fogyasztást. Ha megállna a gáz, az pár nap alatt begyűrűzne az elektromos rendszerre. Ebben az esetben sem a telekommunikáción lesz a nagyobb nyomás, hanem a tartalomszolgáltatókon, hogy vegyenek lejjebb. Már volt arra példa a Covid idején, hogy megkérték a Netflixet, a felbontási minőség csökkentésére. Ha valamivel, akkor ezzel lehetne visszafogni az elektromos áram fogyasztását.

Teljes blackout nem képzelhető el a távközlésben,

ahhoz elképesztően hipercélzott támadásnak kell lennie, már katonai eszközök szükségesek – mondták el a nevük elhallgatását kérő távközlési szakértők.

A Magyar Telekom szerint áramkimaradás esetén az ügyfél vezetékes szolgáltatásban egyértelműen szolgáltatáskiesést tapasztalhat, mobilszolgáltatás esetén a hálózat kialakítása függvényében internet sebességcsökkenést vagy kiesét érzékelhet. A folyamatos működés a következő hónapokban akkor garantálható, ha nem lesz kritikus helyzet az áramszolgáltatóknál. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy nagy elhúzódó áramszünet esetén az ügyfeleknél sem lesz áram, így a készülékek töltésével is gond lehet – tette hozzá a hazai távközlési vállalat.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×