eur:
411.2
usd:
392.4
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke beszédet mond a Nagy könyvünnep és kortárs művészeti kiállítás elnevezésű rendezvényen az Új fenntartható közgazdaságtan - globális vitairat című kiadvány ünnepélyes bemutatóján az MNB konferencia-központjában 2022. május 7-én.
Nyitókép: MTI/Soós Lajos

Matolcsy György a könyvbemutatóján elmondta: az idők peremén vagyunk

A Magyar Nemzeti Bank elnöke most megjelent új, angol nyelvű könyvének bemutatóján tartott beszédet. Szerinte innovációra és a fenntarthatóságra, köztük egy új, fenntartható közgazdaságra kell építenünk a jövőt.

Az MNB elnöke a rendezvényen úgy fogalmazott, amikor a 90-es években Londonban járt, az egyik barátja azt mondta: van egy fontos lap, a Financial Times. Ezt a nyugati elit üzenőfüzetként használja, hogy megmondja, mit tart a világról.

"Azóta figyelem napról-napra, mit ír ez a bizonyos rózsaszín, nagyon befolyásos lap. Megszületett a gondolat, hogy jó lenne használni a tudást, amit közvetít a nyugati liberális elit, és szembeszegezni azzzal, amit mi gondolunk a világról Közép-Európában" – mondta. Megjegyezte: mások ezt unortodox gondolkodásnak hívják, de "nagyon jó lenne a kettőt ütköztetni".

Matolcsy György kifejtette: könyvében

bemutatja a nyugati liberális elit 18. század végétől formálódó evolúcióját, egyoldalú dialógust folytatva, csaknem 250 kiváló szerzővel, kiegészítve azzal, amit egy másik világ képvisel.

A jegybank elnöke utalt a most megjelent könyvének címére is. Szerinte "az idők peremén vagyunk", tehát egy régi világ harcol, és egy új jön fel. A régi világ közgazdasága a klasszikus liberális, neoliberális, piacelvű gondolkodás. Most azonban a long-term sustainability, a hosszú távú fenntarthatóság időszaka jön.

Matolcsy György megismételte: újraéljük a 70-es, és sok szempontból a 40-es évtizedet is. Valóban az idők peremén vagyunk: ismét a hidegháború és a többpólusú világ felé sodródunk.

"Itt vagyunk Európában, aminek óriási kihívásai, dilemmái vannak. A kontinens szeretne birodalom lenni, de nem megy neki. Kifutottak minden forrásból, gondolatból, szerkezetből. Nem lehet egy jang meg egy jin világerő mellett egy harmadik. Az amerikai birodalom férfias és kemény jang, az ázsiai pedig kreatív jin. Nincs szükség harmadikra" – fogalmazott.

Nekünk ebben a helyzetben innovációra és a fenntarthatóságra, köztük egy új fenntartható közgazdaságra kell építenünk. A mostani összetett rendszerekben ugyanis rendre és szervezettségre van szükség – összegezte Matolcsy György, az MNB elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×