eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Facebook/Márki-Zay Péter

Márki-Zay Péter részletekkel állt elő, mit tenne kormányon

Egyebek mellett megszüntetnék a dohánykereskedelem monopóliumát - az ellenzék miniszterelnök-jelöltje a Partizán című műsorban beszélt erről, valamint a hatpárti szövetség választási programjáról és közös listájáról, illetve az orosz-ukrán konfliktusról. A hódmezővásárhelyi polgármester úgy fogalmazott, hogy az életét is feltenné a a választási győzelemre.

Február 17-én mutatják be az ellenzék választási programját - jelentette be Márki-Zay Péter. A miniszterelnök-jelölt részletek közlése nélkül ígéretet tett arra, hogy kormányra kerülve megfékezik az inflációt, erősítik az európai integrációt, leállítják a látványberuházásokat, béremelést adnak a pedagógusoknak, a rendőröknek, valamint az egészségügyi dolgozóknak, új és népszavazással megerősített Alaptörvényt készítenek, csatlakoznak az Európai Ügyészséghez, bevezetik az eurót, eltörlik a vállalkozók kötelező kamarai tagdíját, bérlakásprogramot indítanak, nyilvánosságra hozzák a kommunista ügynökaktákat, leváltják Polt Péter legfőbb ügyészt, és megszüntetik a Nemzeti Dohányboltok rendszerét.

"Az a cél, hogy bárki, tehát az élelmiszerboltok is kereskedhessenek dohánytermékekkel. Azt a monopóliumot, amit odaadtak ezeknek a kereskedőknek, szeretnénk fölszámolni."

Márki-Zay Péter ismét börtönnel és vagyonelkobzással fenyegette meg az úgynevezett fideszes bűnözőket és megerősítette, hogy Hadházy Ákos lenne az elszámoltatási minisztere. Emellett önálló tárcát kapna az oktatás, az egészségügy és a környezetvédelem.

A Fudan Egyetem, a paksi bővítés és a Budapest-Belgrád vasútvonal ügyében azonban csak a szerződések ismeretében hozna döntést, jelezte a miniszterelnök-jelölt, aki beszélt az orosz-ukrán konfliktusról is.

"Gyanús nekünk, hogy Putyinnak voltak olyan kérdései Orbán felé, amit még Orbán sem volt hajlandó vagy nem volt képes teljesíteni. Úgyhogy azt gondolom, hogy ha Magyarország azt az elvi és következetes álláspontot követi, hogy mi a NATO és az Európai Unió tagjaiként ki fogunk állni Ukrajna területi integritása mellett, akkor hasonló konfliktusba még elvben sem kerülhet Magyarország."

Márki Zay Péter szerint nem rajta múlt, hogy az ellenzéknek még mindig nincs közös listája. A miniszterelnök-jelölt úgy tudja, hogy a jobbikos Varga Ferenc és a párbeszédes Berki Sándor mellett a Momentumból is kerülhet egy roma jelölt a listára.

Az államfőjelölés kérdését huszadrangúnak tartja, mert a Fidesz kétharmados országgyűlési többsége úgy is Novák Katalint választja meg köztársasági elnöknek.

A gyermekvédelmi népszavazással összefüggésben pedig bojkottra vagy érvénytelen voksolásra buzdította az ellenzék szimpatizánsait.

Saját esélyeit illetően így nyilatkozott: 40 százalék. Az egyrészt sokkal magasabb, mint eddig bármikor bárkinek volt Orbán Viktort legyőzni az elmúlt 12 évben.

"Ez fantasztikus eredmény. Én háromszor győzéztem: három választáson indultam és mind a hármat megnyertem, de soha nem volt még 40 százalék esélyem. De ezt a 40 százalékot nem én mondtam, hanem londoni elemzők mondták, amikor az előválasztás másnapján azt mondták, hogy az addigi 20 százalék helyett most már 40-et tesznek arra, hogy Orbán Viktort leváltom. Én az életemet teszem rá."

Márki-Zay Péter fenntartotta, hogy szerinte a Fidesz csalni fog a választáson, de közölte, hogy veresége esetén elfogadja az eredményt, és ha egyéni képviselőként bejut a parlamentbe akkor Szabó János alpolgármestert ajánlja polgármesterjelöltnek Hódmezővásárhelyen.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×