Az országos tisztifőorvos a helyszínre sietett, minden lakót a Korányi-kórházba visznek.
Az operatív törzs nagycsütörtöki sajtótájékoztatója előtt néhány pillanattal értesült Müller Cecília országos tisztifőorvos arról, hogy éjszaka száznál is több új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak a fővárosi fenntartású Pesti úti idősotthonban. A halottak száma csütörtökig öt.
"Megdöbbentő hír" - érzékeltette a helyzet súlyosságát Müller Cecíilia a tájékoztatón, rögtön rámutatva, hogy a történtek az intézményfenntartó felelősségét mutatják; meg kell lenniük a védőfelszereléseknek és be kell tartani a higiénés szabályokat, illetve valamennyi olyan rendelkezést, amit az idősotthonokkal kapcsolatban korábban meghoztak (látogatási és kijárási tilalom).
A szűrővizsgálatokat az otthonban élők nagy létszáma miatt - mint mondta - nem tudták eddig egy lépésben elvégezni,
"fokozatosan és folyamatosan zajlanak ezek".
A népegészségügyi szakemberek most a hiányosságok feltárásával igyekeznek elvágni a továbbfertőződés útját a sérülékeny csoportban - mondta Müller Cecília, aki bejelentette azt is, a kormányhivatalokon keresztül az idősotthonok több mint 2 millió sebészi maszkhoz és 300 ezer pár kesztyűhöz jutnak.
A tájékoztatót követően a köztévé Pesti úti tudósítója azt közölte, Müller Cecília a helyszínre ment tájékozódni,
a lakókat pedig a Korányi-kórházba szállítják
- ez a kórház a legújabb, a hivatalos tesztelőhelyek közé belépett intézmény.
A Rózsa utcai otthonban is tudnak egyébként "tíz alatti, de több fő" megbetegedéséről, de egy-egy eset más intézményekben is felbukkant már.
Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.
Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.