Az országos tisztifőorvos a helyszínre sietett, minden lakót a Korányi-kórházba visznek.
Az operatív törzs nagycsütörtöki sajtótájékoztatója előtt néhány pillanattal értesült Müller Cecília országos tisztifőorvos arról, hogy éjszaka száznál is több új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak a fővárosi fenntartású Pesti úti idősotthonban. A halottak száma csütörtökig öt.
"Megdöbbentő hír" - érzékeltette a helyzet súlyosságát Müller Cecíilia a tájékoztatón, rögtön rámutatva, hogy a történtek az intézményfenntartó felelősségét mutatják; meg kell lenniük a védőfelszereléseknek és be kell tartani a higiénés szabályokat, illetve valamennyi olyan rendelkezést, amit az idősotthonokkal kapcsolatban korábban meghoztak (látogatási és kijárási tilalom).
A szűrővizsgálatokat az otthonban élők nagy létszáma miatt - mint mondta - nem tudták eddig egy lépésben elvégezni,
"fokozatosan és folyamatosan zajlanak ezek".
A népegészségügyi szakemberek most a hiányosságok feltárásával igyekeznek elvágni a továbbfertőződés útját a sérülékeny csoportban - mondta Müller Cecília, aki bejelentette azt is, a kormányhivatalokon keresztül az idősotthonok több mint 2 millió sebészi maszkhoz és 300 ezer pár kesztyűhöz jutnak.
A tájékoztatót követően a köztévé Pesti úti tudósítója azt közölte, Müller Cecília a helyszínre ment tájékozódni,
a lakókat pedig a Korányi-kórházba szállítják
- ez a kórház a legújabb, a hivatalos tesztelőhelyek közé belépett intézmény.
A Rózsa utcai otthonban is tudnak egyébként "tíz alatti, de több fő" megbetegedéséről, de egy-egy eset más intézményekben is felbukkant már.
Ausztria mentes a ragadós száj- és körömfájástól, ennek ellenére fokozza a járvány elleni óvintézkedéseket a magyar és a szlovák határon. A legfrissebb hírek szerint szombattól 23 átkelőt ideiglenesen lezárnak, ezek túlnyomó többségét az osztrák–magyar határon.
Nyolc év után újra izraeli miniszterelnök érkezett Magyarországra, Benjamin Netanjahu gépe éjszaka landolt Ferihegyen, csütörtök délelőtt pedig már Orbán Viktorral tárgyalt a budai Várban, ebéd utánra pedig sajtótájékoztatót hirdettek meg a megbeszéltekről. Szóba került Magyarország - Izrael által üdvözölt - kilépése a "korrupt Nemzetközi Büntetőbíróságból", a két ország gazdasági, kulturális és futballkapcsolatai is.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása, melyben Donald Trump szerda éjjeli vámintézkedéseiről volt szó. A műsorban Bod Péter Ákos egyetemi tanár, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke volt a vendégünk, aki szerint az amerikai elnök új vámrezsimje a világgazdaság egészére kiható fordulat lehet. Az intézkedés ráadásul nem csupán gazdasági lépés, hanem politikai üzenet is, amely új pályára állíthatja a globális kereskedelmet. A közgazdász elmondta: bár Trump tegnapi döntésével véget vetett a háború utáni kereskedelmi rendszernek, a gazdaság alkalmazkodóképességét nem kell alulbecsülni, új szövetségek jöhetnek létre, és még olyan folyamatok is felgyorsulhatnak, melyek növelik az európai versenyképességet.