eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Koltay András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) rektora interjút ad hivatalában a Magyar Távirati Iroda újságírójának 2019. február 20-án.
Nyitókép: Mohai Balázs

Régi adósságot törleszt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a külügy

A jövőben csak azok lehetnek diplomaták, akik elvégzik a Nemzeti Közszolgálati Egyetem 2020 szeptemberétől induló képzését. Az intézmény rektora az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: ilyen képzés eddig nem volt Magyarországon. Koltay András arról is beszámolt, a magánszektor számára is kívánnak szakembereket képezni.

A külgazdasági és külügyminiszter a Fidelitas hétvégi tisztújító kongresszusán beszélt arról, hogy diplomáciai akadémia nyílik jövő szeptembertől. Szijjártó Péter szerint ennek elvégzése lesz a feltétele annak, hogy valaki a Külgazdasági és Külügyminisztériumban dolgozzon. A képzés a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen lesz – ismertette az InfoRádió Aréna című műsorában az intézmény rektora.

„A tartalom velük együtt, közösen kialakítva határozható meg, alapvetően a minisztérium igényeinek megfelelően, hiszen diplomatákat értelemszerűen csak a külügy számára lehet képezni, miután a diplomáciai tevékenység a magánszférában értelmezhetetlen” – fogalmazott Koltay András.

A rektor hozzátette:

olyan képzést kell kialakítani, amely indokolttá teszi, hogy ennek elvégzése feltétele legyen a diplomáciai karriernek.

„Ez nyilvánvalóan egy régi adóssága a magyar felsőoktatási rendszernek. Alapvetően a moszkvai is egy nagyon színvonalas intézmény, azonban a bécsit szoktuk mintaként tekinteni, vagy emlegetni – jegyezte meg. – Tehát ez egy olyan régi terve a külügynek, ami ez idáig nem tudott megvalósulni. Én nagyon örülök annak, hogy velünk együttműködve valósítják meg.”

Koltay András úgy fogalmazott: a diplomáciai akadémia egy sajátos formájú, sajátos tartalmú képzés lesz – erős külföldi, oktatói jelenléttel. Ez nem lesz része egyik mostani akkreditált karnak, szaknak sem.

Az InfoRádió Aréna című műsorában arról is szó esett, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem a magánszektor számára is kíván szakembereket képezni.

A intézmény fennállása 8. évét ünnepli hamarosan. A 2010-es évek elején, több intézmény összeolvadásából jött létre, mégis a XIX. században megalakult Ludovika örökösének tekinti magát – fogalmazott az NKE rektora.

„Egy folyamat közepén tartunk, hiszen egy egyetemépítésben a nyolc esztendő nem túlzottan hosszú idő.

Az integrációval jól állunk, a tudományos és oktatási tevékenység színvonala folyamatosan növekszik” – hangsúlyozta Koltay András, aki szerint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem időarányosan teljesítette azokat az élvárosokat, amik az alapításkor vele szemben megfogalmazódtak.

Az egyetem a közigazgatástól kezdve a honvédelmi, rendészeti területen át egészen a vízmérnöki tudományig, sok mindent felölel.

„Azt is szeretném, ha nagy számban képeznénk a magánszféra számára embereket.

A magyar nemzet, a magyar társadalom szolgálata nemcsak az államszervezet valamely pontján keresztül képzelhető el” – tette hozzá.

A rektor szerint nagy hangsúlyt helyeznének a nemzetközi területekre. A már meglévő képzéseken nemcsak magyarul, hanem angolul is tanítanak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×