eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős tagjelöltje meghallgatásán az Országgyűlés európai ügyek bizottságának ülésén az Országház, Nagy Imre-termében 2019. november 22-én.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Várhelyi Olivér elárulta, mindvégig egyetlen célja volt a munkájában

A nyugat-balkáni országok uniós tagsága mellett érvelt az Országgyűlésben Várhelyi Olivér, aki az uniós bővítésért és szomszédságpolitikáért felel majd az új Európai Bizottságban. A jelöltet az európai ügyek bizottsága hallgatta meg.

Bővítés nélkül Európa szegényebb lesz, a Nyugat-Balkán pedig destabilizálódik, mondta Várhelyi Olivér a parlamenti meghallgatáson. A biztosjelölt hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság tagjaként

minden uniós tagállammal kész együttműködni a nyugat-balkáni országok csatlakozása és az ahhoz szükséges gazdasági felzárkóztatás érdekében.

A régi tagállamok ugyanis elsősorban a nagyon jelentős gazdasági különbségek miatt ellenzik ezeknek az országoknak a felvételét, mutatott rá Várhelyi Olivér, aki abban bízik, hogy a csatlakozási tárgyalások már 2020 első félévben, még a nyugat-balkáni bővítésről szóló májusi csúcstalálkozó előtt megkezdődhetnek.

"Az én feladatom az lesz, hogy megerősítsem ezt a folyamatot, és megpróbáljam egy olyan felzárkózási folyamattá teljesíteni, aminek révén ezek az országok, egy gyorsított gazdasági felzárkózással a mindennapok Európájához sokkal közelebb kerülnek" – magyarázta a biztosjelölt.

Várhelyi Olivér hozzátette, hogy szakpolitikai együttműködésre fogja buzdítani Ukrajnát, Georgiát és Moldáviát, mert ezekben az országokban rengeteg kiaknázatlan lehetőség rejlik. Ukrajna stabilitását első számú európai érdeknek nevezte, és megígérte, hogy védelmezni fogja az ország területi és gazdasági integritását. A biztosjelölt délen is hasonló együttműködésre készül, például az erre nyitottnak mutatkozó Marokkóval a migráció és a klímaváltozás elleni küzdelemben.

Várhelyi Olivér egyébként

óriási kihívásnak tartja, hogy a bővítés és a szomszédságpolitika lett a feladatköre, mert úgy látja, hogy ennek a portfólióinak nincs problémamentes, illetve biztos sikerrel kecsegtető területe.

"Mindvégig egyetlen célom volt a munkámban: hogy hozzátegyek Európához, hogy erősítsem az európai együttműködést. Minden erőfeszítésemmel ezen voltam, és ezen is leszek" – húzta alá.

Hörcsik Richárd, az európai ügyek bizottsága fideszes elnöke, Tessely Zoltán fideszes alelnöke és Csöbör Katalin, a bizottság ugyancsak fideszes tagja, valamint Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője elismerően szólt a jelölt felkészültségéről. Ellenzéki oldalról csak egy kritika érkezett, leginkább azért, mert mert a balliberális bizottsági tagok közül egy sem jelent meg a tanácskozáson. Bana Tibor, a bizottság jobbikos alelnöke volt az, aki hozzászólt. Várhelyi Olivér alkalmasságát ő sem kérdőjelezte meg, és reméli, hogy a jelölt biztosként valóban az unió és nem az Orbán-kormány érdekét fogja képviselni az Európai Bizottságban. Bana Tibor szerint egyébként a Fidesz a nyugati zárás politikáját folytatja. Hörcsik Richárd szerint ez nem igaz, és ezt éppen Várhelyi Olivér jelöltsége bizonyítja.

A meghallgatás végén a bizottság fideszes elnöke átadott Vásárhelyi Olivérnek egy üveg tokai bort, amit a magyar diplomácia titkos fegyverének nevezett.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az orosz csapatok jelentős területi nyereségeket értek el az elmúlt időszakban Ukrajnában, ami aggodalomra ad okot az ukrán vezetés körében. A Bloomberg elemzése szerint Oroszország az elmúlt héten több területet foglalt el, mint 2024 bármely korábbi időszakában, miközben az ukrán erők egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a frontvonalakon - számolt be róla a Kijiv Independent. Az orosz légierőhöz szorosan kapcsolódó, nyugalmazott pilóta által szerkesztett „Fighterbomber” Telegram-csatorna jelentette, hogy Moszkva ismételten elveszített egy Szu-34-es vadászbombázót. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború lefrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×