eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Változás a gyógyszertárakban – ez jár a homeopátiás készítményekhez

Március közepétől a homeopátiás termékek mellé tájékoztatót is adnak a patikusok. Ez arra hívja fel a figyelmet, hogy a szer hatásosságát nem igazolták klinikai vizsgálatok - erősítette meg a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke.

Az Országgyűlés tavaly decemberben szavazta meg azt a jogszabályt, amely előírja a gyógyszertáraknak, hogy ha homeopátiás szert adnak ki, akkor ehhez írásos tájékoztatást kell mellékelniük. Ennek szövegéről a Magyar Gyógyszerészi Kamara készített egy ajánlást, amelyet a patikák használhatnak. A tájékoztató első mondata szerint:

a homeopátiás készítmények hatásossága a hagyományos gyógyszerekéhez hasonló klinikai vizsgálatokkal általánosan nem igazolt

– mondta az InfoRádiónak Hankó Zoltán, a szervezet elnöke. A dokumentumban szerepel továbbá, hogy a készítmény szedése nem helyettesíti az orvosi konzultációt, a diagnózis megállapítását és a javasolt egészséges életmódot. A tájékoztatás szerint fel kell keresni a kezelőorvost, amennyiben a tünetek a készítmény használata után is fennmaradnak, esetleg súlyosbodnak.

Az eredeti tervek szerint ez a szöveg a blokkra került volna, de ez egyelőre nem megoldható, így a rendszer külön nyomtatja majd ki – tette hozzá Hankó Zoltán. A tájékoztatás nem váltja ki a konkrét készítményhez tartozó, adott betegséggel kapcsolatos felvilágosítást, ezt a gyógyszerésznek kell elmondania – hangsúlyozta a szakértő.

A homeopátia ellen az elmúlt években több szervezet is felszólalt.

A Svéd Királyi Tudományos Akadémia már 2015-ben kezdeményezte, hogy a homeopátiás készítményeket vessék alá ugyanolyan hatásossági vizsgálatoknak, mint a hagyományos gyógyszereket.

Két évvel később az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete szakvéleményt adott ki, amely szerint nincs bizonyíték arra, hogy a homeopátia bármilyen betegség ellen hatékony lenne, sőt kártékony is lehet, ha eltántorítja a betegeket a bizonyítékalapú orvoslás igénybevételétől.

Tavaly augusztusban a Magyar Tudomány Akadémia állásfoglalásban sürgette a nem hagyományos orvoslásra vonatkozó jogi szabályozást. A homeopátiát itt is hatástalannak nevezte Mandl József, az állásfoglalás egyik szerkesztője, hozzátéve: így nem tekinthető komplementer medicináknak.

A decemberben elfogadott jogszabály nem jelenti azt, hogy a homeopátiás készítmények lekerülnek a patikák polcairól, mivel az erre vonatkozó uniós irányelv lehetővé teszi ezek forgalmazását. A direktívában csak annyit kötnek ki, hogy

ha nem bizonyítható a készítmény hatékonysága, akkor ezt a termék címkéjén jelezni kell.

Amerikában 2016-ban fogadtak el egy hasonló szabályozást.

Magyarországon a lakosság 2-4 százaléka használt már homeopátiás gyógyszert – derült ki a Homeopátiás és Antropozofikus Orvosi Termékek Európai Szövetségének a Világgazdaságban idézett adataiból. Belgiumban, Litvániában és Svájcban a lakosság 7-10 százaléka vett már homeopátiás terméket a patikákban, Ausztriában, Franciaországban és Németországban az arány eléri a 11-13 százalékot. A homeopátia és az alternatív gyógyászerek piaca az unióban meghaladja az 1 milliárd eurót, az Egyesült Államokban pedig a 3 milliárd dollárt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×