A legfontosabb a hulladékpiramis betartása, hogy megakadályozzuk, hogy hulladék keletkezzen – hangsúlyozta Makai Martina. Ennek érdekében a feleslegessé vált tárgyakat újrahasználati központokban lehet elhelyezni, ahonnan bárki elviheti és újrahasználhatja. Másik megoldás, hogy a hulladékká vált tárgyat anyagában vagy energetikailag újrahasznosítják. A helyettes államtitkár szerint
az a cél, hogy minél kevesebb hulladék kerüljön lerakókba.
A korábban az Innovációs és Technológiai Minisztérium által javasolt, majd a kormány által el nem fogadott termékdíj-emelési tervezet a műanyag zacskók és más hulladékok visszaszorítására irányult volna. Ezzel kapcsolatban Makai Martina hangsúlyozta:
a cél nem az adóbevételek növelése, hanem a forgalmazók szemléletének megváltoztatása lett volna.
A helyettes államtitkár hozzátette: a műanyaghulladékok kérdése továbbra is prioritást élvez.
Makai Martina kiemelte: nem látszatintézkedésekre van szükség, hanem a műanyagprobléma valódi megoldására törekednek, a gyártók és forgalmazoknak elegendő időt biztosítva az alternatív megoldások bevezetésére. Ezen lehetőségeket a kormány is kutatja, megoldás lehet a nejlon zacskó helyett a textil táskák, műanyag szívószál helyett a fém vagy lebomló anyagból készült termékek használata – tette hozzá. A hústermékek csomagolására azonban egyelőre nem találtak alternatívát.