eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Makai Martina, az Innovációs és Technológiai Minisztérium zöldgazdaság fejlesztéséért, klímapolitikáért és kiemelt közszolgáltatásokért felelős helyettes államtitkára beszédet mond a The Universal Sea – Pure or Plastic?! fenntarthatóság és művészet című nemzetközi konferencián az I. kerületi Szilágyi Dezső térnél horgonyzó Trip hajón 2018. október 5-én. A hazai és nemzetközi szakemberek tanácskozásának fókuszában a fenntarthatóság, a környezetvédelem, azon belül is elsősorban a vizeink védelme áll.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Műanyagzacskó-ügy: a kormány még kutatja a megoldást

A műanyaghulladék probléma valós kezelésére kell szabályozást kialakítani – mondta az InfoRádiónak az ügyben illetékes Innovációs és Technológiai Minisztérium zöldgazdaság fejlesztéséért, klímapolitikáért és kiemelt közszolgáltatásokért felelős helyettes államtitkára. Makai Martina hozzátette: a gyártóknak és forgalmazóknak időt biztosítanak az alternatív megoldások megtalálására.

A legfontosabb a hulladékpiramis betartása, hogy megakadályozzuk, hogy hulladék keletkezzen – hangsúlyozta Makai Martina. Ennek érdekében a feleslegessé vált tárgyakat újrahasználati központokban lehet elhelyezni, ahonnan bárki elviheti és újrahasználhatja. Másik megoldás, hogy a hulladékká vált tárgyat anyagában vagy energetikailag újrahasznosítják. A helyettes államtitkár szerint

az a cél, hogy minél kevesebb hulladék kerüljön lerakókba.

A korábban az Innovációs és Technológiai Minisztérium által javasolt, majd a kormány által el nem fogadott termékdíj-emelési tervezet a műanyag zacskók és más hulladékok visszaszorítására irányult volna. Ezzel kapcsolatban Makai Martina hangsúlyozta:

a cél nem az adóbevételek növelése, hanem a forgalmazók szemléletének megváltoztatása lett volna.

A helyettes államtitkár hozzátette: a műanyaghulladékok kérdése továbbra is prioritást élvez.

Makai Martina kiemelte: nem látszatintézkedésekre van szükség, hanem a műanyagprobléma valódi megoldására törekednek, a gyártók és forgalmazoknak elegendő időt biztosítva az alternatív megoldások bevezetésére. Ezen lehetőségeket a kormány is kutatja, megoldás lehet a nejlon zacskó helyett a textil táskák, műanyag szívószál helyett a fém vagy lebomló anyagból készült termékek használata – tette hozzá. A hústermékek csomagolására azonban egyelőre nem találtak alternatívát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×