eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) ülése Budapesten a Nemzeti Választási Iroda (NVI) székházában 2018. március 9-én.
Nyitókép: Balogh Zoltán

26 ezer delegált a választási bizottságokban

A parlamenti képviselettel rendelkező pártok mindegyike delegált tagokat a helyi választási bizottságokba. A Nemzeti Választási Iroda vezetője az InfoRádiónak adott nyilatkozatában arra hívta fel a figyelmet, hogy az átjelentkezős szavazókörökben különösen nagyszámú testületek alakulnak majd.

Több mint 26 ezer delegáltat rögzítettek hétfő reggelig a választási irodák az informatikai rendszerben, vagyis ennyien már biztos részt vesznek az április 8-ai választáson a választási bizottságok munkájában. Négy évvel ezelőtt 41 ezer delegált vett részt a választás lebonyolításában - az MTI információi szerint.

Az Nemzeti Választási Iroda hétfői adatai szerint 26 089 delegáltat jelentettek be az ország 10 286 szavazatszámláló bizottságába a választáson induló pártok, országos nemzetiségi önkormányzatok és független jelöltek.

"A jelenlegi tudomásunk szerint eddig 26 089 fő delegált van. Ebből a legeslegtöbb az 12 791 a FIDESZ-KDNP-é, aztán a Jobbik 6600 delegálttal áll, 4100-al pedig az MSZP-Párbeszéd" - mondta Pállfy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda vezetője.

Hozzátette: a Demokratikus Koalíciónak 1741, az LMP-nek 288, a Munkáspártnak 15, a Magyarországi Cigány Pártnak 94, és az Együttnek 167 delegáltja van.

A szavazatszámláló bizottságnak vannak választott tagjai és pót tagjai. Abban az esetben, ha nincs delegált és nincs meg a szükséges létszám, akkor behívják a pót tagokat. Ha ez sincs, akkor pedig a megyei választási iroda, tehát az úgynevezett területi választási iroda gondoskodik arról, hogy embereket küld oda, akik működőképessé teszik az addig működésképtelen szavazatszámláló bizottságot. A szavazatszámláló bizottság választott tagjai kapnak plusz pénzt, a delegáltak viszont nem. A törvényalkotónak az volt az álláspontja, hogy róluk gondoskodjanak az adott pártok, viszont a pártoknak nyilvánvalóan ennyi pénzük nincs.

A 12 080 szavazatszámláló bizottság április 8-án teljes létszámmal fog működni.

Vannak az úgynevezett átjelentkezős szavazókörök, ezek iszonyatos nagy számmal vannak, már most látszik az átjelentkezettek száma. "Tehát ott különösen nagy számú bizottságot kell felállítani és több jegyzőkönyv vezetőt is küldenek oda, hogy meg tudják oldani a folyamatos szavaztatást" -tette hozzá Pálffy Ilona.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×