„Magyarországon a vízből és jégről mentés eszközei adottak. A tűzoltóságnál 40 csónak, tűzoltóhajó és speciális képesítéssel rendelkező úgynevezett tűzoltó búvárszolgálat is készenlétben áll. Az ország egész területét lefedjük, gyakorlatokat és felkészüléseket tartunk. Most azonban megjelent egy új, úgynevezett mentőszán, amely a lengyel partner ajándéka” - mondta Bérczi László, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos tűzoltósági főfelügyelője.
Mint mondta, ez az eszköz gyorsítja és biztonságosabbá is teszi a mentést, hiszen a felépítéséből adódóan a két végén nyitott, így a csónak oldalán nem kell átemelni a mentendő személyt, amivel további időt vesztenének, hanem gyorsan felemelhetik a vízből és azonnal átadhatják a parton tartózkodó orvosoknak.
„Egyelőre teszteljük az eszközt, megnézzük, miként tudjuk minél gyorsabban a helyszínre juttatni és megtelepíteni, hiszen ezt fel kell fújni és készenlétbe kell helyezni. Amennyiben beváltja a hozzá fűzött reményeket, akkor további darabok beszerzésén gondolkodik a katasztrófavédelem” - fogalmazott a tűzoltósági főfelügyelő.
Hozzátette: mivel ez alapvetően a jégről mentésnek is fontos eszköze, hiszen nagy felületen fekszik fel a jégre és gyorsan be lehet menni vele a beszakadt személyekért, ezért a fővárosban a búvárszolgálatnál helyezték el.
„A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság fogja tesztelni és nemcsak a vízből mentés, hanem a jégről mentés időszakában is. A csónak ára körülbelül félmillió forint, de hogy mennyi darabra lenne szükség, ennek felmérése még folyamatban van” - mondta Bérczi László, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos tűzoltósági főfelügyelője az InfoRádiónak.