eur:
389.13
usd:
361.78
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály

Parragh László: Ez a büdzsé ilyen formában hosszú távon nem fenntartható

Amíg a költségvetéstől függő elosztási rendszerek nem változnak - a többi között az egészségügy és az oktatás -, addig a büdzsé hosszú távon nem lesz tartható - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Parragh László hozzátette: Az egy éve tartó válság hatására már mintegy 150 ezer munkanélküli van az országban, leginkább a feldolgozóiparban és az építőiparban figyelhető meg visszaesés

Két pozitívuma is van a nemrég elfogadott költségvetésnek: az egyik az a tény, hogy egyáltalán van Magyarországnak egy elfogadott büdzséje. Ez ebben a világgazdasági helyzetben egy fontos elem - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Magyar Kereskedelemi Iparkamara elnöke, aki hozzátette: azoknak az országoknak, azokkal az országokkal szemben, amelyeknek bizonytalan a költségvetési helyzetük, fokozott a bizonytalanság.

Parragh László úgy véli: néhány ponton látszik a helyes irányba történő elmozdulás: például a munkaterhek csökkentése, bizonyos különadók eltörlése vagy beépítése az adórendszerbe helyes irányt jelöl. Szerinte azonban ez a büdzsé ilyen formában hosszú távon nem fenntartható, amíg az azt alkotó vagy azon függő elosztási rendszerek nem változnak.

A mostani struktúrájában több pénzt kell, hogy kapjon az egészségügy és az oktatás, és több pénzt kell adni az állami cégeknek is - mondta a szakember, aki azonban hozzátette: helyesebb lenne, ha ezeket a rendszereket átalakítanák és megváltoztatnák működésüket, így kevesebb pénzt igényelnének.

Az idő előrehaladtával egyre nehezebb lesz fenntartani ezt az állapotot, és egyre nagyobb lesz a nyomás a kormányon, a következő kabinet pedig egy nehéz helyzetet fog örökölni - fűzte hozzá Parragh László.

Mindig van mozgástér


Az egy éve tartó válság hatására már mintegy 150 ezer ember veszítette el a munkahelyét Magyarországon. A legnagyobb visszaesés a feldolgozóiparban volt, ahol, több mint 12 százalékos létszámcsökkentés könyveltek el, az építőiparban pedig 10 százalékot - mondta az iparkamara elnöke.

Magyarország120 milliárd forintot költött munkahelymegőrző támogatásokra, ám ennek eredményessége kétséges. Ráadásul az uniós és gazdaságélénkítő forrásoknak sem lehet érezni a hatását - emelte ki. Parragh László azonban hangsúlyozta, hogy Németország példája is mutatja, mozgástér mindig van, és fel lehet kapaszkodni.

Hanganyag: Mong Attila

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Gazdasági adatok tekintetében ma Németországból érkeztek fontos számok az ipar kilátásaival kapcsolatban, ezen kívül megjött az európai kiskereskedelmi adat is, illetve a hazai kiskereskedelmi számok is. Tegnap kimondottan jó hangulatban zajlott a kereskedés a tőzsdéken, nagyot tudott a hazai piacon ralizni az OTP. A magyar tőzsdén a Richter volt a legjobban teljesítő nagypapír, emellett pedig kitartott a tegnapi széleskörű optimizmus a piacokon, a vezető európai részvényindexek ezúttal is határozott pluszban álltak meg, míg Amerikában óvatos emelkedést láthattunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×