Az Alkotmánybíróság az alaptörvénnyel ellentétesnek minősítette a bűnügyi nyilvántartásról, a személy- és vagyonvédelemről, illetve a légi közlekedésről szóló törvények, továbbá az ujjlenyomatvétel, a fényképkészítés és a DNS-mintavétel szabályairól szóló rendelet egyes rendelkezéseit. A testület 2009. június 30-ával megsemmisítette az érintett részeket.
Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a bűnügyi nyilvántartásra vonatkozó szabályok nem felelnek meg a személyes adatok védelméről és az információs önrendelkezésről szóló alkotmányos követelményeknek.
A testület indoklását Paczolay Péter elnök foglalta össze. Elmondta: az esetleges szempontokon alapuló, indokolatlanul hosszú nyilvántartási idő az adatbiztonságot veszélyeztető, szabályozatlanul működő globális adatbázist hoz létre. Az adatbázisból való adatigénylés szabályai ugyancsak alkotmányellenesek - tette hozzá.
Paczolay Péter hangsúlyozta: a jelenlegi rendszerben több esetben követhetetlen az adatáramlás. A testület szerint a mintavétel esetében is sérülnek az adattakarékosságra és a célhoz kötöttségre vonatkozó elvárások.
A bűntettesek nyilvántartása és a kriminalisztikai nyilvántartások indokolatlanul meghosszabbítják az érintettek tettének hátrányos jogi következményeit; ez sérti az alkotmányos büntetőjog követelményeit - mondta ki határozatában a testület.
Az Alkotmánybíróság megsemmisítette azokat a törvényeket is, amelyek az alkotmányellenes bűnügyi nyilvántartásra épülnek. Az érintett rendelkezések 2009. június 30-ig lehetnek érvényben, a testület elnöke kiemelte: a közrend- és a közbiztonság védelme érdekében elegendő időt akartak hagyni az Országgyűlésnek új rendelkezések megalkotására.
Grúziai választás - megtörtént a szavazatok újraszámlálása