eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita

Az orvos helyett a szomszédot kérdezi a beteg

Egyre bizalmatlanabbak és türelmetlenebbek az orvosokkal szemben a betegek - legalábbis ez derül ki a GfK Hungária legutóbbi, a témában végzett felméréséből. Az InfoRádiónak nyilatkozó piackutató szerint a páciensek egyre inkább fogyasztóknak érzik magukat, és túlzóak az elvárásaik.

A GfK LHS Healthcare felmérése az orvosok szemszögéből vizsgálta a betegellátást. Szeptemberben és októberben 170 orvost kérdeztek meg, az összesített adatokból pedig kiderült: türelmetlenebbek és bizalmatlanabbak a betegek, ami gyakran okoz nehézséget az orvosoknak.

A betegek olyan bizalmatlanok, hogy sok esetben az interneten néznek utána az orvos által elmondottaknak, vagy a szomszédtól kérdezik azt meg, esetleg más doktorhoz fordulnak - mondta az InfoRádiónak a GfK Hungária piackutató intézet egészségügyi kutatási osztályvezetője, hozzátéve: a betegek kevésbé hagyatkoznak az orvos által elmondottakra, megkérdőjelezik és kétségbe vonják azt, amit az orvos javasol.

Lantos Zoltán szerint a páciensek a változásokat, a reformokat okolják ezért, ráadásul a híradásokba elsősorban a negatívumok kerülnek, az eredményekről és az erőfeszítésekről kevés szó esik.

Fogyasztói szemlélet

A betegek egyre inkább fogyasztóknak érzik magukat, és úgy gondolják, hogy minden és azonnal jár nekik, ezek az elvárások azonban túlzóak - mondja a szakember, aki szerint ennek következtében a betegek türelmetlenebbek, agresszívebbek és követelődzőbbek is.

A kutató hangsúlyozta, az orvosok kiszolgáltatottak, mert nem világosak a határok: nem tudják megmondani a betegeknek, hogy mettől teljesíthető a szolgáltatás, és mettől nem.

Nyugodt és higgadt kommunikáció, nyugodtabb közeg és a határok egyértelmű megfogalmazása - Lantos Zoltán szerint ezt teheti az orvos, hogy a betegek jobban bízzanak benne.

Hanganyag: Sigmond Árpád

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kitört a kullancspánik Magyarországon: mutatjuk, mire kell figyelni

Kitört a kullancspánik Magyarországon: mutatjuk, mire kell figyelni

Már most nagyon oda kell figyelnie minden túrázónak és kertészkedőnek, mert az enyhe tél miatt a korábbiakhoz képest sokkal több kullanccsal lehet találkozni a kirándulóhelyeken, valamint a kertes házak udvarain is. A Magyar Kullancsszövetség elnöke azt mondta az InfoRádióban, hogy az aranysakálok két, Hyalomma nemzetségbe tartozó kullancsfajt hurcoltak be Európába, amelyek nagyon veszélyesek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
A nyelvünkbe van kódolva a siker: előbb leszel gazdag, ha ilyen nyelvet beszélsz?

A nyelvünkbe van kódolva a siker: előbb leszel gazdag, ha ilyen nyelvet beszélsz?

Az utóbbi évtized egyik érdekes eredménye az volt, hogy azon országokban, ahol olyan nyelvet beszélnek, amelyben a jelen idő használatával lehet a jövőre hivatkozni, magasabb a megtakarítási ráta, még akkor is, ha egyéb tényezőket, mint például a gazdasági fejlettség, az intézményi rendszer, és a kultúra, figyelembe vesznek. A nyelvi-megtakarítás hipotézise szerint ez azért van, mert azok, akik a jelen időt használják a jövőről szólva, közelebbinek érzik a jövőt és így inkább hajlandóak megtakarítani. Mi azt teszteltük, hogy ha valaki természetes módon a jelen időt használja a jövő idő helyett, amikor a jövőről beszél, akkor fontosabb-e számára a jövő (és emiatt akár többet is takarít meg). A várakozásainkkal ellentétben nem találtunk ilyen összefüggést.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×