eur:
394.91
usd:
356.6
bux:
72622.51
2024. szeptember 6. péntek Zakariás

Luxusadó - a főváros elfogadta a rendeletet

Elfogadta a Fővárosi Közgyűlés a luxusadó-rendeletet. A döntés értelmében a 100 millió forintnál értékesebb magáningatlanok tulajdonosai 15 övezeti besorolás alapján fizetik majd az értékhatár feletti rész 0,5 százalékával egyenlő értékő luxusadót.

A javaslat az elfogadáshoz minimálisan szükséges 34 kormánypárti szavazatot kapta.

Az ellenzéki politikusok - a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarával egyetértésben - úgy vélték, hogy a törvényi szabályozás több ponton sérti az alkotmányt, ezért a fővárosnak az Alkotmánybírósághoz kellene fordulnia.

A kamara korábban a főpolgármesternek és a pártok fővárosi frakcióvezetőinek címzett levelében azt írta: a luxusadóról szóló jogszabály sérti az alaptörvény jövedelem- és vagyonarányos közteherviselési, és a jogegyenlőségi alapelveit, valamint a köztulajdon és a magántulajdon egyenjogúságát, mert a magánszemélyek mellett nem vonatkozik az államra, az önkormányzatokra és a gazdálkodó szervezetekre.

A szervezet azt is kifogásolta, hogy a jogszabály nem veszi figyelembe az ingatlant terhelő hitelt és a tulajdonos vagyoni helyzetét.

A luxusadó-rendeletet március 31-éig kell kihirdetni a törvény szerint, az adóbevallást április végéig kell majd benyújtani. A fővárosi önkormányzat a törvényalkotók által országosan várt egymilliárd forintos adóbevétel egyharmadára számít.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Megtudtuk, hogy mire költi Magyarország a nagy kínai hitel egy részét

Megtudtuk, hogy mire költi Magyarország a nagy kínai hitel egy részét

Elektromos gépjármű töltőállomások vidéki telepítésére költi a kormány az idén tavasszal felvett 1 milliárd eurós kínai hitel egy részét – tudta meg a Portfolio. Ezt a célt az EU-s helyreállítási hitelkeret terhére tervezte megvalósítani a kormány a megjelenés előtt álló, 28 milliárd forintos pályázatból. A brüsszeli pénz azonban valószínűleg nem, vagy késve érkezik meg, ezért tervezi beforgatni a pályázat mögé a kínai hitelt a kormány; addig pedig jól jön a magyar állami költségvetésnek a tavasszal már felvett kínai pénz. Értesülésünk afelé mutat, hogy nemcsak a 28 milliárdos készülő, hanem a már megjelent 30 milliárd forintos elektromos járművásárlási EU-pályázat mögé is a kínai hitel egy részét forgatja be a kormány.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×