A rendezvény elején Martonyi János, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület elnöke gratulált a ma 75. születésnapját ünneplő Mádl Ferencnek. A volt köztársasági elnök felesége társaságában személyesen is részt vett a 10 esztendős egyesület rendezvényén. Martonyi János felidézte, hogy a volt államfő korábban elnöke volt a szervezetnek. Úgy fogalmazott: beszélhetne az államháztartási hiány és az adósságnövekedés üteméről, de nem teszi, mert véleménye szerint nincsenek megbízható számok. Ki hisz még a magyar kormánynak, hová lett a hitelünk? – tette fel a kérdést a szónok, aki szerint ha egy kormány becsapja az embereket, és elhiszi saját propagandáját, akkor becsapja saját magát is. Ha valaki nem szavahihető, akkor leminősítik – fogalmazott Martonyi János. „Erősebbek vagyunk lelkileg és szellemileg, mint tíz éve. (…) Kezdünk kiszabadulni az előre meghatározott sémákból, (…) bízunk és hiszünk saját magunkban, ennek az országnak és nemzetnek a jövőjében – jelentette ki Martonyi János.
A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség elnöke, Orbán Viktor beszéde elején felolvasott egy Pécsett kapott levelet, amelynek szerzője a kormányoldal „nagy jólétről” szóló korábbi nyilatkozatát figurázta ki.
Eladósodtunk
2005 a beletörődés éve volt – mondta el beszédében Orbán Viktor. A Fidesz elnöke szerint a költségvetési hiány mértéke a választásokra eléri a 10 százalékot, az államadósság növekménye pedig 3 év alatt annyi, mint amennyit Kádár János vett fel 30 év alatt – közölte Orbán Viktor. A Fidesz elnöke szerint „aggastyántól csecsemőig” minden ember vállát 1,5 millió forint adósság nyomja, a magyar gazdaság nem a saját lábán áll. 100 forint érték előállításához 150 forintot kell felvenni – tette hozzá a volt kormányfő.
Ha elfogadjuk, hogy a részvétel a fontos, nem a győzelem, akkor mindent elveszítünk, még a részvétel lehetőségét is – fogalmazott a pártvezető.
Orbán Viktor felemelte a szavát a kishitűség ellen, amelynek dacára a polgári kormány alatt felépült a párkányi Duna-híd és a Nemzeti Színház. A további eredmények között említette a
gyermekek után járó adókedvezményt, az erdélyi magyar egyetemet, a magyarigazolványt és az otthonteremtési támogatást.
Megérett a Fidesz
2005 a Fidesz számára sorsdöntő volt – jelentette ki az elnök, aki szerint a jelenlegi kormány „ennyire és nem többre” képes.
Az embereket nem meggyőzni kell, hanem megkérdezni és meghallgatni és ez volt a konzultációk oka – mondta Orbán Viktor. Hozzátette: a sikerek és kudarcok tapasztalata éretté tette és megerősítette a Fideszt.
2005 a luxuspolitikából való kiábrándulás éve volt – folytatta a volt miniszterelnök. Orbán Viktor úgy látja, a luxuspolitika világa soha nem fogja megérteni a kiszolgáltatott emberek helyzetét.
Éles kanyarok jönnek
A jövő feladataira áttérve az elnök azt mondta: „az utóbbi időben nem vesszük jól a kanyarokat, pedig most éles kanyar következik” A „veszélyre figyelmeztető táblák”, azaz a kudarcok között említette a nemzetközi hitelintézetek által bejelentett leminősítéseket, és „a konvergencia programra kapott elégtelen” osztályzatot. több százezer embernek nincs biztos kenyérkereseti lehetősége, elvált egymástól a jólét és a munka – jelentette ki, hozzátéve: Magyarországnak egy munkaalapú gazdaság felé kell fordulnia, mert „havi 70 ezer forintból nem lehet megélni”.
A mezőgazdaság kapcsán Orbán Viktor kijelentette, hogy az agrártárca élére a gazdatársadalom képviselőjét kell kinevezni.
A munkanélküliség témájára áttérve a volt kormányfő megismételte pártja javaslatát, mely szerint kormányra kerülésük esetén 29-ről 19 százalékra csökkentik a tb-járulék mértékét. 60 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma, tehát nemcsak az a kérdés, hogy hány új munkahelyet lehet teremteni, hanem az is, hogy mennyit tud megvédeni az állam – mondta Orbán Viktor, aki szerint a fiatalok munkanélkülisége is súlyos kihívás az ország számára, ugyanis az iskolából kikerültek 20 százaléka úgy érzi, nincs rá szükség.
Radikális béremelés
Orbán Viktor radikális béremelést sürgetett. Az adórendszer vállalkozás-, család- és adóellenes - jelentette ki a politikus a gazdasági konzultáció tapasztalataira hivatkozva.
A pártvezető újabb kérdésekre válaszolva felidézte, hogy a Fidesz egy már beterjesztett javaslatával megváltoztatná a Büntető Törvénykönyvet a 60 év felettiek és a kiskorúak fokozottabb védelme érdekében. „A tb-jáérulék csökkentésével lesz elég ereje a gazdaságnak ahhoz, hogy 2010-ig be tudjuk vezetni a 14. havi nyugdíjat” – ígérte az elnök.
A romák ügyében elhangzott, hogy számukra a felemelkedés útja az iskolán és a munkán keresztül vezet, de ehhez munkahelyeket létrehozó gazdaságpolitika kell. A Fidesz újra bevezetné az iskoláztatási támogatást, azaz a családi pótlékot csak akkor kapnák meg a családok, ha gyermekük valóban iskolába jár. Egy másik felvetésre elmondta: a Fidesz ellenzi azt a gyakorlatot, amely a roma gyermekeket elszakítja a családjuktól.
Kisebb áramszámla
„Magyarország ma olyan ország, ahol - pestiesen szólva - a családokat ott veszik le, ahol tudják” – mondta el Orbán Viktor, amikor az egyik hozzászóló az energiaárról kérdezte. Az elnök a luxusprofit letörését ígérte: ha lesz politikai változás Magyarországon (…), akkor a számlák kisebbek lesznek.
Ingyen gyógyszer
A gyógyszerek ára 3 év alatt átlagban 30 százalékkal, de néhány szívgyógyszeré 100 százalékkal növekedett – mutatott rá Orbán Viktor, aki szerint a 3 évnél fiatalabbaknak és a 60 évnél idősebbnek a legfontosabb gyógyszereket térítésmentesen biztosítaná a Fidesz-kormány.
Meg kell gyógyítani a magyar egészségügyet, amelyet nem lehet tovább csupán a benne dolgozók hivatástudatára építeni – jelentette ki a Fidesz-elnök. Kifejtette: 2500 orvos és 700 szakdolgozó hiányzik, miközben egy kezdő orvos fizetése 80 ezer forint.
A kórházprivatizáció kapcsán a pártelnök egyértelművé tette: az egészségügyet az állami felelősség körében kell tartani.
Otthont mindenkinek
Magyarország a Fidesz számára 3,5 millió kis birodalom, azaz otthon szövetsége. Az otthon nem életcél vagy luxuscikk, hanem az ember szerves része. Ezért a kormány erkölcsi kötelessége, hogy az otthonteremtés ügyét kellő gonddal kezelje – mondta a volt kormányfő.
"A változás elkezdődött"
„Nem ígéretekre van szükség, hanem megoldásokra. (…) Nekünk egyszer már sikerült rendbe tenni a magyar gazdaságot.„ – mondta a Fidesz elnöke, hozzátéve: pártja hisz abban, hogy Magyarország képes változtatni, sőt Orbán Viktor szerint a változás már elkezdődött.
Lendvai Ildikó: egymást kioltó ígéretek
Orbán Viktor ígéretei kioltják egymás - így vélekedett az MSZP frakcióvezetője a volt kormányfő évértékelése után. Lendvai Ildikó az InfoRádióban azt mondta: a Fidesz elnöke a visszakanyarodás programját hirdette meg az igazságtalanabb lakástámogatási- és gyerektámogatási rendszerhez.
A képviselőcsoport vezetője szerint Orbán Viktor beszéde "megszokott politikai showműsor" volt "régi viccekkel", amiben
"megalázó statisztaszerepre kényszerítettek embereket, akiknek problémáit Orbán Viktor kézrátétellel gyógyította".
Kuncze Gábor: luxusígéretek
Az SZDSZ elnöke úgy fogalmazott: a Fidesz elnökének beszéde nem évértékelés vagy programadás volt, hanem luxusígéreteket tartalmazott. Kuncze Gábor szerint az Orbán Viktor által megfogalmazott valós promlémákra nem lehet megoldást találni ígérgetéssel.
Hock Zoltán: az MDF keményebb kritikát várt
Az MDF egyetért a kormány bírálatával, a párt elnökhelyettese ugyanakor azt mondta: keményebb kritikára számított. Hock Zoltán hangsúlyozta: az MDF másként képzeli el a problémák megoldását, mint a Fidesz, mert az MDF nem támogatja az állam szerepének növelését.
Moszkva "feltételek nélkül" tárgyalna, de...