eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik
Rendőrautó lezárja a helyszínhez vezető utat a Német Szociáldemokrata Párt, az SPD Willy Brandtról elnevezett székháza előtt 2020. december 26-án, miután lövöldözés volt a német főváros Kreuzberg kerületében. Négy ember megsebesült, három súlyosan, a támadó elmenekült.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Megtámadtak Németországban egy kampányplakátokat ragasztó politikust

Nem az első eset a kampányban.

Kampányplakát-ragasztán közben megtámadtak és súlyosan megsebesítettek pénteken késő este egy politikust a kelet-németországi Drezdában - közölte a rendőrség.

A megtámadott 41 éves Matthias Ecke a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) európai parlamenti képviselője, és pártja szászországi listavezetője a júniusi EP-választásokon. Kórházba szállították, és meg kell műteni súlyos sérülése miatt.

A rendőrség közölte, hogy egyelőre nem tudta azonosítani a támadókat. Egy erőszakos bűncselekményekre szakosodott külön egység nyomoz az ügyben a szászországi belügyminisztérium tájékoztatása szerint. A támadás híre felháborodott reakciókat váltott ki több német párt politikusai részéről is, elítélték az erőszakos tettet.

A rendőrség közlése szerint percekkel az Ecke elleni támadás előtt egy ismeretlenekből álló négyfős csoport megtámadott és megsebesített egy 28 éves zöldpárti aktivistát, aki Drezda ugyanezen városrészén éppen plakátokat ragasztott. Az elkövetők megütötték és megrúgták a férfit. A két eset közötti hasonlóság és a támadás közelsége miatt a nyomozók úgy vélik, hogy ugyanaz a csoport követte el mindkét támadást.

Az SPD szászországi pártszervezete közölte, hogy más plakátkihelyező kampánycsapatokat is ért inzultus és megfélemlítési kísérlet, ezekben az esetekben az elkövetők plakátokat rongáltak vagy semmisítettek meg.

A támadás "félreérthetetlen vészjelzés minden embernek ebben az országban" - jelentették ki az SPD szászországi társelnökei, Henning Homann és Kathrin Michel egy közös nyilatkozatban.

"A demokratikus pártok kampánycsapatai ellen elkövetett támadássorozat egyben támadás demokráciánk alapjai ellen. A demokratákkal szembeni erőszakos fellépés és megfélemlítés a fasiszták eszköze" - közölte az SPD két politikusa.

Az SPD szászországi vezetői a klasszikus konzervatívoktól jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) pártot és más, szélsőségesen jobboldali csoportokat okolnak a demokratikus politikusok elleni gyűlöletkeltésért, és arra figyelmeztettek, hogy szerintük "a jobboldaliak támogatói most már teljesen gátlástalanok, a demokratikus politikusokat szabad prédáknak" tekintik.

"A német demokrácia ezt nem tűrheti el, és az is világos, hogy nem hagyjuk magunkat elhallgattatni!" - mondták az SPD vezetői.

Michael Kretschmer, Szászország kereszténydemokrata (CDU) miniszterelnöke kijelentette, hogy az utcai politikai erőszak a német történelem legsötétebb időszakaira emlékezteti a társadalmat.

"Megdöbbentő a demokratikus értékeink elleni támadás, a Matthias Ecke elleni mélységesen felháborít, és semmivel sem igazolható" - írta Kretschmer az X-en közzétett bejegyzésében.

Nancy Faeser német szövetségi belügyminiszter, aki szintén az SPD tagja, azt mondta, hogy amennyiben az Ecke elleni támadás a hatóságok szerint is politikai indíttatású volt, "akkor ez a súlyosan erőszakos cselekmény egyben a demokrácia elleni súlyos támadás is".

Később szólalt meg Olaf Scholz kancellár. Összefogásra kérte a társadalmat a szélsőjobboldallal szemben. "Ha valami fenyegeti a demokráciát, akkor az az ilyesmi, és emiatt nem lehet soha megoldás a vállrándítás. Össze kell fognunk ellene!" - írta a kancellár közleményében.

A mostani választási kampány során már több erőszakos támadás történt Németországban, legutóbb csütörtök este a nyugat-németországi Essenben támadtak meg két zöldpárti képviselőt egy politikai rendezvény után.

A címlapkép illusztráció

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Az orosz eliten belüli harcokról is szól Putyin mostani minisztercseréje

Az orosz eliten belüli harcokról is szól Putyin mostani minisztercseréje

Oroszországban, ha egy közszereplő ellen büntetőeljárás indul vagy elítélnek, két dolog szokott igaz lenni: az adott személy ellenzi Vlagyimir Putyin uralmát vagy az ukrajnai „különleges katonai műveletet”, illetve nem számít magas rangú tisztviselőnek. Az állítólag kenőpénzt elfogadó Timur Ivanov védelmi miniszterhelyettes áprilisi letartóztatása baljóslatúan nem a fenti szabályt követte. Rávilágít továbbá az oroszországi befolyásos csoportok közötti feszültségek elmélyülésére, miközben a zsarnok részéről nem látszanak a koherens vezetés jelei.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×