eur:
400.55
usd:
364.67
bux:
73837.54
2024. október 8. kedd Koppány
Nyitókép: Pixabay

Generációk csatája: új pártvezért keresnek a brit konzervatívok

A vesztes júliusi választások után csak most jött lendület be a brit konzervatív párt vezetőválasztó kampánya. A héten tartották az első fordulót, amelyben jelenleg a volt belügyi államtitkár és az egykori üzleti miniszter a két jelölt.

A július 4-i választás előtt a brit konzervatívok arra fordítottak sok energiát, amire mindig is: a belviszályokra. Akkor azt volt a téma, hogy ki az igazán hithű tory, Rishi Sunak túl puha-e és elveszíti-e a választást. Elveszítette. Úgy tűnt, a párttagság nyaralással próbálta feledni a bút (ez nem korrekt, sokan az országot járták és híveket toboroztak), és most kezdődött meg a távozását bejelentő Sunak utódjának kiválasztása a pártvezéri posztra.

Az első forduló után Robert Jenrick egykori belügyi államtitkár áll az élen

– akinek az illegális migrációval kapcsolatos nyilatkozatai egyre keményedtek a hónapok során. Ő az, aki azt ígéri, hogy kivonja Nagy-Britanniát az Európai Bíróság hatálya alól. A nagy vesztes, a migránsok és tüntetők elleni szintén kemény szólamairól ismert Priti Patel egykori belügyminiszter. A valóságshow-k nyelvezetét idézve, őt szavazták ki a házból.

A második legtöbb szavazatot kapta Kemi Badenoch egykori üzleti miniszter, a toryk egyik üdvöskéje. Mindezt annak ellenére, hogy nem őshonos angol származású, hanem a konzervatív ideológiát magáévá tévő színesbőrű politikus, aki a parlamentben rendszeresen nekiment a woke ideológiának és azt mondta a panaszkodóknak:

Európában Nagy-Britannia az az ország, ahol a legjobb feketének lenni.

Versenyben maradt még James Cleverly, volt brit külügyminiszter, előtte a belügyi tárca gazdája, Tom Tugendhat, az árnyékkormány biztonsági államtitkára, aki főleg az Oroszországgal és Kínával szembeni hajthatatlanságáról ismert és Mel Stride volt munka- és nyugdíjügyi államtitkár.

Az 51 éves Tugendhat „fiatal arcnak” állítja be magát. A volt katona azt ismétli, hogy a régi tory gárdának most már át kell adnia a helyét. A vezetőválasztás is tükrözi ezt a generációs szakadékot: most négy, másodvonalbeli és egy tapasztalt volt kormánytag tory áll szemben egymással, a „fiatalok” közül kettő kora negyvenes.

A fiatal vonalat támogató néhány képviselő nyílt levelet írt, amiben azt fejtegeti, hogy vezetői válság van, de a lakosságnak nem a párt politikájából, hanem a pártból lett elege. „A következő vezérnek meg kell reformálnia a pártot, helyreállítani a jóhírét és radikális konzervatív ajánlattal kell előállnia a következő választásokon” – írták.

Az öt fennmaradó jelölt közül kedden szavaznak ki egy továbbit a párttagok,

majd október 9-10 között kiesik további kettő. Ezek után csap össze a két fennmaradó aspiráns, akik közül választanak a párttagok október 31-ig. Azt, hogy ki lesz a brit konzervatív ellenzék új vezére (egyben miniszterelnök-jelöltje), november 2-án jelentik be.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerika egy hónap múlva választ: országosan Kamala Harris vezet, de Donald Trumpé a fontosabb részsiker

Amerika egy hónap múlva választ: országosan Kamala Harris vezet, de Donald Trumpé a fontosabb részsiker

Csizmazia Gábor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézetének tudományos munkatársa szerint idén is hatalmas jelentősége lehet a nyolc úgynevezett csatatérállamnak, mivel hibahatáron belül vezet a demokrata vagy épp a republikánus elnökjelölt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.08. kedd, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, a Világgazdasági Intézet munkatársa
Nagy válságban van az EU legfontosabb gazdasági modellje

Nagy válságban van az EU legfontosabb gazdasági modellje

Az EU kohéziós politikája, amely az uniós költségvetés egyik legnagyobb és legpolitikusabb tételét képezi, évtizedek óta a szegényebb régiók gazdasági felzárkóztatását célozza. Azonban egyre látványosabban bukik ki, hogy a rendszer folyamatosan csökkenő hatásfokkal éri el a kitűzött célokat, mivel nem a megfelelő földrajzi területekre fókuszál és nem azoknak nyújtja a legnagyobb támogatást, akiknek valóban szükségük lenne rá. Európai Bizottság már dolgozik a fejlesztéspolitika reformján, amely a kisebb területi egységek és régiók bevonására fókuszálna. Csakhogy a Jacques Delors Intézet szakértői szerint nem elég módosítgatni, hanem újra kell írni az egész kohéziós politikát, hogy az valóban hatékony legyen.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×