eur:
411.07
usd:
387.39
bux:
0
2024. november 13. szerda Szilvia
Joe Biden amerikai elnök videokonferencia keretében találkozik Hszi Csin-ping kínai elnökkel (a képernyőn) a washingtoni Fehér Ház Roosevelt-szobájából 2021. november 15-én.
Nyitókép: MTI/EPA/UPI pool/Sarah Silbiger

Kettős nyomás alatt az Egyesült Államokban élő kínaiak

Kína egyre nagyobb hűségnyilvánítást követel meg külföldön élő állampolgáraitól az ország és a párt iránt. Az Egyesült Államokban élő és tanuló fiatal kínaiak ezért néha két tűz között találják magukat.

Főleg azokra a kínaiakra nehezedik nagyobb nyomás, akik otthoni karrierjük építése érdekében beléptek a Kommunista Pártba. Egyes becslések szerint csak

az Egyesült Államokban legalább 10 ezer kínai kommunista párttag él.

Ők persze egy cseppnek számítanak az 5,5 milliós kínai diaszpóra tengerében. Viszont sokan vezető pozíciókban vannak egyetemeken, technológiai és pénzügyi vállalkozásoknál – írja a Financial Times.

Ezeket a kínai állampolgárokat felszólítják, hogy vegyenek részt olyan online webináriumokon, ahol megtanítják nekik, hogyan kell népszerűsíteni Kínát amerikai ismerőseik körében. Megkövetelik továbbá tőlük, hogy fizessék a párttagsági díjat, hogy tanulmányozzák a Kínából küldött politikai anyagokat. Emellett kapcsolatot kell tartaniuk pártilletékesekkel, hogy azok ellenőrizzék, töretlen-e a hűségük. Az FT mindezt az általa látott dokumentumokra és az érintettekkel folytatott interjúkra alapozva írta.

Az üzleti lap tíz, Amerikában élő kínait kérdezett meg, akik vagy diákok, vagy dolgozók, és ők elismerték: követték a felszólítást, és pozitív hangnemben beszéltek az országról a nyilvánosság előtt. Akik dolgoznak, elmondták:

igyekeznek elkendőzni a párttagságukat, amikor amerikai vízumért folyamodnak, sőt, akár le is tagadják.

A pekingi rendelkezéseket a világ minden részén élő kommunista párttagokra kiterjesztették. Az Egyesült Államokban – ahol egyre nagyobb az aggodalom Kína szándékai iránt, és ami nyomán szóba került a TikTok betiltása, és az, hogy a kínaiak kémkedhetnek – különös figyelmet kaptak az előírások. Mint Neil Thomas, az Ázsiai Társaság Politológiai Intézet kutatója elmondta az FT-nek, a globális kínai pártpropaganda és az amerikai külföldiügynök-törvény jogilag lehetetlen helyzetbe juttathatja a párttagokat, akik a világ legnagyobb kapitalista gazdaságában élnek. „A párttagoknak követniük kell a központi pártszervek utasításait, de az amerikai törvények ezt éppenséggel tilthatják a számukra” – jegyezte meg.

Amerikai ügyvédek szerint a kínai párttagok szembekerülhetnek az idegenügynök-törvénnyel. E szerint a külföldi kormányok vagy politikai szereplők javára népszerűsítő kampányokat folytatóknak idegen ügynökként regisztrálniuk kell az amerikai igazságügyi minisztériumnál.

„Ha javítani akarja egy külföldi kormány vagy ország megítélését és ezt egy külföldi szereplő felkérésére teszi, akkor belefuthat az idegen ügynök törvénybe. Nincs korlátozás abban, hogy kit lehet ügynöknek minősíteni” – mondta Tessa Capeloto ügyvéd. Az amerikai szabályok szerint akinek köze van egy autoriter párthoz, az nem kaphat zöld kártyát. A kínaiak esetében 83 százalékos az elutasítási arány.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.13. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×