Sok kommentátor mondja azt: hiába erőlködnek a republikánus elnökjelölt-aspiránsok, nem tudják beérni Donald Trumpot. Igen, de arra a lehetőségre is készülni kell, hogy Trump tényleg börtönbe kerülhet.
A maradék mezőny ezért ádáz csatát vív és ennek a csatának volt az egyik helyszíne az aspiránsok első, szerdai tévés vitája. Meglepetésre sokak figyelmét felkeltette egy eddig ismeretlen, 38 éves politikus-jelölt, Vivek Ramaswamy.
A biotechnológiai vállalkozó ugyanis úgy osztotta ki tapasztaltabb politikus ellenfeleit, mintha maga is a tűzkeresztséget megjárt régi róka lenne.
Összemérte erejét Mike Pence volt alelnökkel a „mi a jobb, a friss arc vagy a tapasztalt?” kérdésben, állta a sarat Nikki Haley volt ENSZ-nagykövettel az ukrajnai háború kérdésében, és nem remegett meg a térde a tekintély előtt, amikor „politikai akcióbizottsági bábunak” titulálta Ron DeSantist, Florida állam befolyásos kormányzóját.
Mint a Daily Mail tudósítása megjegyezte: a gyors beszédű Ramaswamy, az Ohio-beli Cincinnati-ben született, indiai bevándorló szülők gyerekeként.
A politikusként – és főleg amerikai elnökaspiránsként – fiatalnak számító vállalkozó szereti felemlegetni a konzervatív családi értékeket, azt, hogy az, hogy szülei házasságban éltek, mekkora segítség volt neki és hogy ezt hogyan örökítette át a saját magánéletére.
Ramaswamy, felesége és két kisfia mosolytól duzzadó családi portréja a politikusok által kedvelt családi idill példája. Közben az elnökaspiráns azzal is büszkélkedhet, hogy bár egyszerű sorból származik, először a Harvard, majd a Yale egyetemen tanult és utóbbin ismerte meg orvosi tanulmányokat folytató feleségét.
Azt is be tudja lengetni, hogy egy republikánus tömeg előtt rappelt Eminem egyik slágerére. Egyfajta szemtelen önbizalomra vall, hogy nyíltan elismerte: bár már ötször szavazhatott volna elnökválasztáson, eddig kétszer tette meg és egyszer nem is a két nagy párt jelöltjére, hanem egy libertániusra szavazott. Másodszor viszont már Trumpra.
Konzervatív pedigréjét nem kormányzati tapasztalattal, hanem politizáló bestsellerek írásával alapozta meg. Például az ő tollából származik a Woke Kft, a Céges Amerika Társadalmi Igazságossági Átverése és az Áldozatok Országa: Identitáspolitika, a Rátermettség Halála és a Tökéletességhez Visszavezető Út című művek, amelyekben a liberálisnak tartott oldal kedvenc toposzait, a környezet és szociális tudatosságot támadja.
Az ő krédója: a cégek ne keverjék bele a politikát a pénzügyi döntésekbe. Ezekkel a gondolatokkal gyorsan népszerűvé vált és kapott egy kis hátszelet Tucker Carlson konzervatív médiaszemélyiségtől, aki, még a Fox News-nál dolgozva, meghívta a műsorába.
„Mindenki azt kérdezi, ki ez a fura nevű cingár figura?” – mondta a republikánus tévés vitában. „Igazuk van, nem vagyok politikus” – mondta, majd azzal ment neki ellenfeleinek, hogy az ő tapasztalatuk valójában akadály a számukra.