Az eddigi legszigorúbb járványügyi korlátozásokról döntött csütörtök késő este a cseh kormány az egyre súlyosbodó koronavírus-járvány miatt.
A legnagyobb problémát az új vírusmutációk gyors terjedése jelenti. A cseh kórházak kapacitásaik határán teljesítenek, a kormány ezért hétfőtől
három hétre betiltaná a lakosság szabad mozgását az egyes járások között, teljesen bezárnák az iskolákat, az óvodákat és a még nyitva tartó üzletek egy részét is.
A munkába járást ugyanakkor továbbra is engedélyeznék.
Karel Havlíček miniszterelnök-helyettes megerősítette, hogy a kemény lockdown ellenére az ipari termelés leállításával nem számolnak.
Ezzel azonban nem ért mindenki egyet. Tomáš Prouza, a Kereskedelmi és Idegenforgalmi Egyesület elnöke szerint amennyiben
- nem korlátozzák szigorúbban az emberek szabad mozgását, és
- engedélyezik a munkába járást,
akkor még nagyon sokáig kell küzdeniük a járvánnyal.
Karel Havlíček úgy reagált, hogy az ipari vállalatoknál törekednek az óvintézkedések maximális betartására, és rendszeresen letesztelnék a dolgozókat.
„Folyamatban van annak jogi előkészítése, hogy mindezt kötelező érvényűvé tudjuk tenni” – fogalmazott a miniszterelnök-helyettes, hozzátéve, hogy
minden munkahely maga fogja tesztelni az alkalmazottait,
az állam pedig havi négy teszt árát téríti meg a cégeknek. Minden munkahelyen kötelező lesz továbbá a FFP2-es kategóriájú arcmaszk viselése.
Andrej Babiš kormányfő is elengedhetetlennek nevezte az óvintézkedések radikális szigorítását, mert a vírus új mutációi rendkívül agresszívak. Szakemberek előzetes számításai szerint a következő napokban a jelenlegi 13 ezerről mintegy 20 ezerre emelkedhet az új napi fertőzések száma. Tekintettel arra, hogy a cseh kórházak kapacitásaik felső határához érkeztek, a kormány Németországhoz és Lengyelországhoz fordult segítségért. Ján Blatný egészségügyi miniszter szerint néhány tucatnyi cseh beteg elhelyezését kérnék a szomszédos országok kórházaiban. Berlin és Varsó is jelezték, hogy készek eleget tenni Prága kérésének.