A különösen drámai napokat átélő Olaszország után Spanyolország és Franciaország is több millió ember mozgását korlátozta, és egy sor ország már egyáltalán nem enged belépni külföldi állampolgárt.
Olaszországban a halálesetek aránya egy nap alatt a negyedével ugrott meg és egy nap alatt 368-an haltak meg.
A spanyol kórházak csak a legsúlyosabb eseteket fogadják
A Spanyolországból tudósító BBC megrázó képeket mutatott be egy idős asszonyról, aki maszkot viselő gyerekei körében, a hétvégén elhunyt férjét siratta. A kórház nem volt hajlandó visszaengedni, mert azt mondták neki, még nem elég beteg és másnak kell a hely.
Madrid és Barcelona utcái kongtak az ürességtől. A spanyol halottak száma a 200-hoz közelített. Mindeközben Franciaországban bezárják a boltokat, éttermeket és szórakoztatóhelységeket és több millió embernek mondták azt, hogy dolgozzon otthonról. Ennek ellenére megtartották a helyhatósági választásokat.
Társadalmi távolságtartás
Az új típusú koronavírus-járvány miatt Ausztráliában, az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában is folytatódtak a pánikvásárlások, miközben a kormányok próbálják csitítani a hangulatot.
Kezd bevonulni a szótárba a „társadalmi távolságtartás” kifejezés: egészségügyi szakértők erre szólítják fe a lakosságot, hogy fékezzék a vírus terjedését. Több ország betiltotta a tömegrendezvényeket és leállította sporteseményeket.
Szokatlan húsvéti mise várható a pápától
Emellett, a Vatikán be akarta záratni az olasz templomokat, bár Ferenc pápa tiltakozása nyomán azok egy része nyitva maradt.
A pápa hagyományos húsvéti miséjét – megdöbbentő módon – a hívők tömegei nélkül rendezik meg – közölte a Szentszék.
Ausztria közben hazahívta Nagy-Britanniából állampolgárait, megtiltotta, hogy öt főnél több ember találkozzon egyszerre és önkéntes karanténra szólította fel a lakosságot.
Ausztráliában vasárnap éjféltől, a belépő külföldieknek két hétre önkéntes karanténba kell vonulniuk, az óceánjáró hajókat pedig 30 napra kitiltják.
Az Egyesült Államok közben Nagy-Britanniára és Írországra is kiterjesztette az európai járatok berepülési tilalmát és immár a járvány korábbi epicentruma, Kína is 14 napos karanténba küldi a belépő utasokat, mert külföldről érkező fertőzöttek száma meghaladta a hazai fertőzések számát.
A britek pedig arra készülnek, hogy szintén betiltják a tömegrendezvényeket és akár négy hónapos karanténba küldhetik az időseket. A szigetország lakosait figyelmeztették: fogda vagy akár 1000 fontos bírság vár azokra, akik nem hajlandók a tesztre vagy karanténba vonulni, ha erre lenne szükség.