eur:
410.9
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Temelin, 2011. április 6.A Temelini Atomerőmű központi épülete és rajta a létesítmény neve látható cseh nyelven Dél-Csehországban. (MTI/EPA/Filip Singer) *** Local Caption *** 00000490025090  EPA/CZE / HO  EDITORIAL USE ONLY *** Local Caption *** 00000490025090
Nyitókép: MTI/EPA/Filip Singer

Csehország is rákapcsol az atomenergiában

Új blokkal fog bővülni a csehországi Dukovanyban található atomerőmű – döntött a cseh kormány. A bővítés a tervek szerint 2029-ben kezdődik, és hét éven át tart majd. Andrej Babiš kormányfő a kabinet atomenergia bizottságának ülése után elmondta, az ország nem lehet meg atomenergia nélkül. A környezetvédő mozgalmak ugyanakkor ellenzik az új atomblokk építését.

Csehországban két atomerőmű üzemel: az egyik Temelínben, a másik a dél-morvaországi Dukovanyban. Az utóbbi, a paksi atomerőmű rokonának is nevezhető erőmű az öregebb, 32 évvel ezelőtt, 1987-ben helyezték üzembe. Négy szovjet gyártmányú reaktor termeli benne az áramot, melyek összteljesítménye 2040 megawatt. A két atomerőmű a cseh áramtermelés több mint egyharmadát adja.

Andrej Babiš cseh miniszterelnök szerint az új blokk építőjét három éven belül kiválasztják.

Az atomerőműveket üzemeltető ČEZ villamosművek 2020 második felében fogja kiírni a versenypályázatot. Daniel Beneš, a ČEZ vezérigazgatója 140-160 milliárd koronára, vagyis mintegy 1800-2000 milliárd forintra becsüli az új energiablokk építési költségeit. Hozzátette, hogy pontos számadatokat csak az iparági szereplők versenyeztetését követően tud mondani. Korábbi értesülések szerint a blokk megépítése iránt hat társaság érdeklődik:

  • az orosz Roszatom,
  • a francia EDF,
  • a dél-koreai KHNP,
  • a kínai China General Nuclear Power,
  • az amerikai Westinghouse és
  • a francia-japán Areva-Mitsubishi Atmea.

A cseh kormány júliusban döntött az új energiablokkok építéséről, meggyőződésük szerint az ország gazdasága nem lehet meg atomenergia nélkül. A környezetvédelmi mozgalmak viszont ellenzik az új atomblokkok építését. A szomszédos Ausztria kormánya is az ellenzők közé tartozik. Bécs – ahogyan azt Paks II. esetében is jelezte – fel fog lépni az atomerőmű-építés ellen, amely az osztrák határtól alig 50 kilométerre történne.

A temelíni atomerőműhöz kapcsolódó hír, hogy hétfőn lekapcsolták az erőmű egyes blokkját, mert valószínűleg a külső hőmérséklet kilengései miatt rezegni kezdett a turbina. A reaktor összteljesítményét 30 százalékra csökkentették. Az üzemzavar állítólag nem befolyásolja a nukleáris biztonságot.

Štěpán Chalupa, a Megújuló Energiaforrások Kamarájának elnöke szerint a cseh kormány terve túl optimista a Dukovanyban tervezett bővítést illetően.

„Finnországban már tíz, Franciaországban nyolc évet késnek a reaktorépítéssel. Nem tudom, mi alapján gondolja a kormány, hogy Csehország, amely egyebek mellett eddig képtelen volt autópálya-hálózatának kiépítésére is, hét éven belül be tud fejezni egy ilyen bonyolult építkezést” – reagált Chalupa a kormányfő bejelentésére.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×