eur:
411.28
usd:
393.04
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Brit nemzeti színű zászlót fényképez egy férfi a brit EU-tagság megszűnéséről (Brexit) folytatott vita előtt az Európai Parlament üléstermében, Strasbourgban 2019. január 16-án. Előző nap a brit alsóház 230 szavazat többséggel elutasította a  kormány és az Európai Unió közötti Brexit-megállapodást.
Nyitókép: MTI/EPA/Patrick Seeger

Szokatlanul nyers beszólások Theresa May brüsszeli tárgyalása előtt

Donald Tusk gyakorlatilag "ellopta a show-t" Theresa May elől szokatlan Twitter-bejegyzésével.

Nem sok jóra számíthat Theresa May brit miniszterelnök Brüsszelben, ahol engedményeket akart kicsikarni a Nagy-Britannia uniós kilépését szabályozó egyezményben. A vizit előestéjén, Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke gyakorlatilag a pokolba kívánta a keményvonalas brexitaktivistákat. De lehet, hogy ezzel segít Maynek?

Szokatlanul nyers beszólások repkedtek a levegőben, még azelőtt, hogy Theresa May Brüsszelbe indult volna. A brit miniszterelnök hazája kilépési egyezményét próbálja olyan formában módosítani, hogy az végre átmenjen a brit parlamenten. Ugyanakkor annak tudatában utazott az EU fővárosába, hogy onnan már korábban jelezték: az alku a létező alkuk legjobbika és nincs mód az újratárgyalásra.

May elől némileg ellopta a rivaldafényt egy Donald nevű politikus bombasztikus megjegyzése és Twitter-bejegyzése. Nem, nem Trump amerikai elnökről, hanem Donald Tuskról, az EU állam- és kormányfők tanácskozásait vezető illetékesről van szó.

Tusk azon lamentált, hogy vajon „mi az különleges hely a pokolban, amely azokra vár akik úgy kampányoltak a brexitért, hogy még csak vázlatos elképzelésük sem volt annak biztonságos megvalósításáról”. Arról is beszélt, hogy az EU nem áldozza fel az északír megbékélést és hogy Brüsszel „nem várja új ajánlattal” Mayt. Aztán mindezt még a Twitterre is kitette.

A példátlanul szókimondó kifakadás Varadkar ír miniszterlenökkel tartott sajtótájékoztatóján szaladt ki Tusk szájából. Ír vendége odasúgott megjegyzését is rögzítették a mikrofonok:

„borzasztó nagy bajt okoz majd neked a brit média”.

Igaza is lett: brit politikusok és médiumok csúsztatva, úgy idézték, mintha az egész brit népet vagy az összes brexitszavazót szidta volna. „Ördögi, szigonyrázó euro-mániákus” – vágott vissza Sammy Wilson, az észak-ír unionista párt szóvivője – az ő DUP pártja biztosít mindössze néhány vokssal kormánytöbbséget a konzervatív May kormánynak.

Andrea Leadsom parlamenti vezető, harcos brexit-hívő és May volt riválisa a pártvezér-választáson „szégyenletesnek, utálatosnak” és „magát lejáratónak” nevezte Tuskot. Az ismerten EU-ellenes Sun bulvárlap „gunyorosan vicsorgó eurokratának” nevezte, akinél „elgurult a bogyó” és még „nevetett is”, amikor mindezt megjegyezte.

Andrea Jenkyns brexit-párti brit parlamenti képviselő pedig azt mondta:

Tusk úr! Van tervünk, nem korlátoz bennünket a maga kis eu-s mentalitása.

Éljen a Globális Britannia és a Globális Szabadkereskedelem. Közben maguknál folytatódik a rugalmatlan EU kereskedelmi blokk kollektív és örökös hanyatlása”. Guy Verhofstadt az Európai Parlament brexitkoordinátóra ugyanakkor Tusk mellé állt:

"nem hiszem, hogy Lucifer tárt karokkal fogadná a brexit-pártiakat azok után, amit Nagy-Britanniával tettek. Ezek még a pokolt is megosztanák”.

Voltak brit képviselők, akik azzal vádolták meg Tuskot, hogy szándékosan provokál és ő lökdösi a megállapodás nélküli, szabályozatlan brexit felé a szigetországot.

A BBC szerint Tusk megjegyzése korántsem volt véletlen és valójában arról is beszélt, hogy a brexitnek nincs alternatívája, mert nincs meg a brit politikában egy második népszavazás támogatottsága, ahol a szavazók esetleg elvetnék a kilépést.

A YouGov brit intézet felmérése szerint valóban egyre nagyobb azoknak a briteknek a tábora, akik sajnálják a 2016-os döntést és most már többen vannak azok, akik maradnának az EU-ban. Lehetséges, hogy mindez a „puha brexit” felé tereli a szigetországot, annál is inkább, mert az ellenzéki Munkáspárt közölte: csak akkor támogatja May kilépési tervét, ha az ország vámunióban marad az EU-val – ami egyben megoldaná az ír határkérdést is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig stagnálással kezdődhet a nap Európában. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×