A britek még a korábbinál is intenzívebbé tették az elhárító munkát a Szkripal-ügyet követően, vagyis azután, hogy több mint fél éve az Angliában élő volt orosz kettősügynököt, Szergej Szkripalt a társaságában lévő lányával együtt novicsok idegméreggel megmérgezték.
Akkor összehangolt akciót hajtott végre az Európai Unió, az Egyesült Államok és Kanada az orosz kémek ellen, Nagy-Britannából 23 gyanús orosz állampolgárt utasítottak ki. De a legújabb vizsgálat azt mutatja, hogy most többen vannak, mint sejtették.
Gyanús, hogy a Londonba akkreditált 56 orosz diplomatának legalább a fele az illegális hírszerzésben érintett.
Vannak ilyen gyanús személyek az orosz kereskedelmi kirendeltségen, a belvárosi Rosszotrudnicsesztvo kulturális központ személyzetének soraiban és másutt is - állítja a jelentés.
A kimutatást összeállító Andrew Foxall szerint az észt példát kellene követni. Az észt hatóságok évente névsort adnak közre azokról az ott dolgozó oroszokról, akik kémkedéssel gyanúsíthatók.
Az orosz ügynökök nem utolsó sorban londoni oroszokat figyelnek meg. Az orosz korrupció ellen küzdő társadalmi aktivista, a londonban élő Vlagyimír Asurkov mondta el a jelentés összeállítóinak, hogy moszkvai barátait berendelték egy kis beszélgetésre, és kiderült:
a szervek órás pontossággal tudják, hogy ő Londonban mikor és mit csinál, hová megy.
Ha a felmérés adatai helytállóak, akkor feltűnően nagy az angliai hírszerzők számának növekedése. A britekhez évekkel ezelőtt átállt volt angliai KGB-kémfőnök, Oleg Gordievski szerint 1985-ben 39 szovjet állampolgár kémkedettt az Egyesült Királyságban. Mi ez a mostani kétszáz oroszhoz képest!