eur:
409.29
usd:
374.36
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
London, 2018. március 2.Theresa May brit miniszterelnök a szigetországnak az Európai Unióból történő kilépése feltételeiről beszél a londoni polgármester hivatalos rezidenciáján, a Mansion House-ban 2018. március 2-án. A brit kormány ki akar lépni az EU egységes belső piacáról és vámuniójából is, ugyanakkor átfogó, a lehető legnagyobb mértékű vámmentességet biztosító szabadkereskedelmi megállapodásra törekszik az EU-val. (MTI/EPA/Bloomberg pool/Chris J. Ratcliffe)
Nyitókép: CHRIS J. RATCLIFFE

Fontos szavazást tartottak a Brexitről

Izgalmas szavazás volt a brit képviselőházban a brexitről. Rohan az idő: 2019. március 29-e, az Európai Uniótól való brit elszakadás napja már nincs messze és a kilépés bizonyos részleteit tisztázni kell.

Az Európai Unióból való kilépés ellenzőinek a kormányzó konzervatív párton belül is van a hivatalos brexit-politikával ellenkező csoportjuk, tehát az utolsó percig, a parlamenti szavazás eredményének összeszámlálásig és kihirdetéséig, nem lehetett tudni, vereség vár-e a brexit-folyamatot levezérlő Theresa May miniszterelnökre.

Telt ház volt a parlamentben, még két szülés előtt álló honanya is bejött szavazni, és egy beteg képviselőt tolókocsin gördítettek be. S kiviláglott, hogy a brexit-ellenes torí-csoport a kormány bukását azért nem akarná előidézni, tehát – bármennyire biztatta őket a Soros György által pénzelt Best For Britain mozgalom – a parlamenti szavazás idejére megjámborodtak, és az eredmény 319-303 lett Theresa May hívei javára.

Mindkét fél azt állítja, hogy győzött. Az anti-brexitisták azért mondogatják ezt, mert kompromisszumokat értek el. Az volt a kérdés, hogy mi lesz, ha a kitűzött határidőig, 2019. március 29-e 23 óráig nem sikerül megállapodást kötni Brüsszellel. Theresa May mindeddig határozottan szögezte le, hogy az elszakadás mindenképp megtörténik. A brexit-ellenes tábor azt kívánta, hogy ez esetben a parlament dönthessen. Ezt most leszavazták. Elvben fennmarad a parlamenti döntés lehetősége, ehhez azonban bizalmi szavazást kellene tartani.

Soros Györgyék szombatra londoni anti-brexit tüntetést hirdettek meg, aminek a jelentősége a parlamenti szavazás után jócskán csökkent. Az bizonyos, hogy úgynevezett "puha brexit" várható, London például fenntartja a vámuniót, amíg új kereskedelmi egyezményeket nem köt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Az elnökválasztás után – a pénzpiaci elemzői vélemények szerint – a mostaninál magasabb inflációs környezet jöhet az Egyesült Államokban, ami lecsapódhat a devizapiacokon is. Főleg, ha az amerikai elnökválasztás után elindul egy erőteljes kereskedelmi háború a világban – mondta az InfoRádióban Nagy Viktor, a Portfolio vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×