eur:
413.34
usd:
392.12
bux:
79055.14
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Még nagyobb szigorra számíthatnak a tb-csalók

Hetven százalékkal több visszaélést derített fel tavaly a francia társadalombiztosító, mint 2006-ban, ami 384 millió eurónak felel meg, szemben a három évvel ezelőtti 228 millióval. A szervezet vezetői az ellenőrzések hatékonyabbá tételén dolgoznak, úgy vélik ugyanis, hogy a csalásokból származó kár elérheti a biztosító éves kiadásainak az egy százalékát, ami 1,5 milliárd eurónak, mai árfolyamon valamivel több mint 412 milliárd forintnak felel meg.

A francia Állami Számvevőszék már évek óta kifogásolja, hogy a társadalombiztosítás szervezetei nem ellenőrzik elég hatékonyan a visszaéléseket, és egyik legutóbbi jelentésében azt is a vezetők szemére vetette, hogy erősen alábecsülik a csalások által okozott károkat. Ezek a távolról sem hízelgő megállapítások látványos cselekvésre késztették úgy az egészségbiztosító, mint a családi pótlékot kifizető Országos Családi Juttatások Pénztára, illetve a tb-járulékokat beszedő, Urssaf nevű szervezet vezetőit.

A parlamentnek csütörtökön bemutatandó jelentésükből kiderül, hogy az egészségbiztosító által felderített csalások összege több mint 151 millió euróra, mintegy 41,5 milliárd forintra rúgott, ami alapvetően a jogosulatlan betegállományok után járó kifizetésekből, illetve a kórházak túlszámlázásaiból adódott. A szervezet tavaly több mint kilencszáz feljelentést tett magánszemélyek ellen, emellett közel kétszáz orvos és tizenöt kórház ellen is eljárást indítottak.

A visszaélések másik melegágyának az Országos Családi Juttatások Pénztára számít, az ellenőrei által tavaly felderített csalások végösszege több mint 85 millió euróra, mintegy 23 milliárd forintra rúgott, de a szervezet vezetői a visszaélések következtében elfolyó állami pénzt éves szinten 500-800 millió euróra becsülik. Vagyis e téren még drákóibb szigorításra számíthatnak a jövőben a franciák.

A feketemunka elleni harc jegyében a társadalombiztosítási járulékokat beszedő Ursaff tavaly 130 millió eurós, közel 36 milliárd forintos plusz pénzt szedett be, ami a három évvel korábbi összegnek a kétszerese, a 2003-as szintnek pedig a négyszeresére rúg. Ami azt mutatja, hogy folyamatosan emelkedik a feketemunka aránya Franciaországban.

A társadalombiztosítás vezetői szerint a probléma az, hogy a felderített közel 400 millió eurós csalásból évente alig 90-100 milliót tudnak visszaszerezni. A legkönnyebb műveletnek a jogosulatlanul felvett családi pótlék visszafizettetése számít, e téren a felderített összegek 70-80 százalékát tudják visszanyerni. A legnehezebb dolguk viszont a feketemunkával van, a tetten ért cégek az esetek többségében ugyanis csődöt jelentenek, így a hatóságok a meg nem fizetett tb-járulékok mindössze 10-15 százalékát tudják behajtani.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Kórházi adósságok: nincs fedezetük az intézményeknek, sorra dőlnek be a beszállítók is

Az Orvostechnikai Szövetség tájékoztatása szerint október végén 120 milliárd forint volt az egészségügyi intézményrendszer lejárt tartozásállománya, miközben idén már volt egy több mint 100 milliárdos adósságrendezés. Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára az InfoRádióban elmondta: a kórházak a következő hetekben 40 milliárd forintos állami támogatást kapnak, ezzel azonban a fennálló adósságnak csak a kevesebb mint egyharmadára lesz fedezet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
Új mélyponton a forint, két éve nem látott szinten az euró

Új mélyponton a forint, két éve nem látott szinten az euró

A forint gyengülése már reggel folytatódik, miután szerdán újabb mélypontot ért el az euróval szemben. A magyar devizát a jegybankelnök-választás körüli bizonytalanság és a globális geopolitikai helyzet, különösen az Oroszországot sújtó, a magyar gázvásárlásokat akár ellehetetlenítő szankciók is nyomás alatt tartják, miközben elemzők taktikai vásárlási lehetőségeket is látnak a magyar devizában. Délelőtt fontos, piacmozgató európai inflációs adatokra figyelünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×