A legnagyobb megrendelést az Airbus repülőgyártó könyvelheti el, a cégtől négy kínai repülőtársaság összesen 102 gépet, ötven darab A320-ast, negyvenkét darab A330-ast és tíz darab A350-est rendelt meg, összesen 9,8 milliárd euró értékben. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy szerdán az Airbus vezetése harminc darab A320-as gép eladásáról kötött szerződést a szingapúri BOC Aviation nevű társasággal, érthető, hogy miért dörzsölik örömükben a kezüket a francia gazdasági elemzők.
Egy másik, nagyságrendben lényegesen kisebb, de stratégiailag annál fontosabbnak tartott szerződést az Areva atomipari társaság kötötte az egyik kínai energiaipari csoporttal, melynek értelmében a franciák tíz év alatt 20 ezer tonna urániumot szállítanak Kínának kereken 2,5 milliárd euró értékben. Anne Lauvergeon, a francia cég első embere azt is bejelentette, hogy kínai partnerével közösen egy nukleáris hulladékkezelő központot építenek, azt azonban nem árulta el, hogy ez a terv várhatóan mennyi pénzt hoz a házhoz.
A francia olajipar zászlóshajója, a Total 2-3 milliárd eurót készül befektetni az egyik kínai petrokémiai vállalatba, ahol a La Tribune gazdasági napilap értesülése szerint szén-alapú műanyagot állítanak majd elő, míg pénteken a tervek szerint az Alcatel-Lucent telekommunikációs eszközöket gyártó társaság ír alá egy közel 800 millió eurós szerződést három kínai távközlési vállalattal.
A "szerződésesőnek" természetesen politikai ára van: a francia államfő környezete lapértesülések szerint még Hu Csin-tao Párizsba érkezése előtt világossá tette, hogy nem engedi emberi jogi kérdésekkel zaklatni a kínai államfőt. Hogy a dolog biztos legyen, a fogadó fél úgy határozott, hogy nem tartanak közös sajtótájékoztatót, nehogy az újságírók a tibeti helyzetről vagy a Nobel-békedíjas Liu Hsziao-po fogvatartási körülményeiről kérdezzék az érzékeny lelkű kínai államfőt.
Az intézkedések az utcára természetesen nem vonatkoztak, így az emberi jogi szervezetek képviselői Párizstól egészen Nizzáig követték a kínai elnököt, mindannyiszor kisebb tüntetéseket szervezve, melyeken amellett, hogy Hu Csin-tao-t igyekeztek jobb belátásra bírni, arra szólították fel Nicolas Sarkozy államfőt, hogy a gazdasági jellegű témák mellett a kínai fület sértő emberjogi helyzetet is hozza szóba kollégájával.
Bebizonyították: magas vérnyomásra ezt az egyszerű dolgot kéne tennünk