eur:
412.97
usd:
391.49
bux:
0
2024. november 28. csütörtök Stefánia

"Szerződéseső" Kína és Franciaország között

Mintegy 20 milliárd euróra, mai árfolyamon közel 5500 milliárd forintra rúg a francia és kínai vállalatok között csütörtök óta megkötött szerződések értéke. A rendkívüli eseményre, melyet a gazdasági sajtó nemes egyszerűséggel "szerződésesőnek" nevez, a kínai államfő háromnapos franciaországi látogatása alkalmával kerül sor.

A legnagyobb megrendelést az Airbus repülőgyártó könyvelheti el, a cégtől négy kínai repülőtársaság összesen 102 gépet, ötven darab A320-ast, negyvenkét darab A330-ast és tíz darab A350-est rendelt meg, összesen 9,8 milliárd euró értékben. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy szerdán az Airbus vezetése harminc darab A320-as gép eladásáról kötött szerződést a szingapúri BOC Aviation nevű társasággal, érthető, hogy miért dörzsölik örömükben a kezüket a francia gazdasági elemzők.

Egy másik, nagyságrendben lényegesen kisebb, de stratégiailag annál fontosabbnak tartott szerződést az Areva atomipari társaság kötötte az egyik kínai energiaipari csoporttal, melynek értelmében a franciák tíz év alatt 20 ezer tonna urániumot szállítanak Kínának kereken 2,5 milliárd euró értékben. Anne Lauvergeon, a francia cég első embere azt is bejelentette, hogy kínai partnerével közösen egy nukleáris hulladékkezelő központot építenek, azt azonban nem árulta el, hogy ez a terv várhatóan mennyi pénzt hoz a házhoz.

A francia olajipar zászlóshajója, a Total 2-3 milliárd eurót készül befektetni az egyik kínai petrokémiai vállalatba, ahol a La Tribune gazdasági napilap értesülése szerint szén-alapú műanyagot állítanak majd elő, míg pénteken a tervek szerint az Alcatel-Lucent telekommunikációs eszközöket gyártó társaság ír alá egy közel 800 millió eurós szerződést három kínai távközlési vállalattal.

A "szerződésesőnek" természetesen politikai ára van: a francia államfő környezete lapértesülések szerint még Hu Csin-tao Párizsba érkezése előtt világossá tette, hogy nem engedi emberi jogi kérdésekkel zaklatni a kínai államfőt. Hogy a dolog biztos legyen, a fogadó fél úgy határozott, hogy nem tartanak közös sajtótájékoztatót, nehogy az újságírók a tibeti helyzetről vagy a Nobel-békedíjas Liu Hsziao-po fogvatartási körülményeiről kérdezzék az érzékeny lelkű kínai államfőt.

Az intézkedések az utcára természetesen nem vonatkoztak, így az emberi jogi szervezetek képviselői Párizstól egészen Nizzáig követték a kínai elnököt, mindannyiszor kisebb tüntetéseket szervezve, melyeken amellett, hogy Hu Csin-tao-t igyekeztek jobb belátásra bírni, arra szólították fel Nicolas Sarkozy államfőt, hogy a gazdasági jellegű témák mellett a kínai fület sértő emberjogi helyzetet is hozza szóba kollégájával.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Világháborúra figyelmeztetnek a németek – ez már a felkészülés kezdete

Világháborúra figyelmeztetnek a németek – ez már a felkészülés kezdete

A német hadsereg egy kiszivárogtatott dokumentumban felkészülési stratégiákat vázol a gazdaság szereplőinek arra az esetre, ha Oroszország megtámadná a NATO keleti szárnyát. Kovács Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának rendészetelméleti- és történeti tanszékvezetője azt mondta az InfoRádióban, hogy a legtöbb európai ország hadserege, valamint a lakosság sincs felkészülve egy világháborúra, a mostani kezdeményezés pedig ebben indíthat el nagy változást.

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
Brutális létszámleépítésbe kezd az Európai Unió diplomáciája

Brutális létszámleépítésbe kezd az Európai Unió diplomáciája

Az Európai Bizottság tervei szerint drasztikus létszámleépítések jöhetnek az EU globális nagykövetségi hálózatánál: csökkentenék a dolgozók számát számos afrikai, ázsiai és latin-amerikai küldöttségen, hogy megerősítsék a diplomáciai jelenlétet stratégiailag fontosabbnak tartott országokban. A reformot költségvetési nyomás indokolja, ám komoly bírálatokat váltott ki, különösen a kisebb tagállamok és a helyi személyzet körében.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×