eur:
412.97
usd:
391.49
bux:
0
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Patthelyzet alakul Obama körül

Az emberek dühösek, amiért lassan halad a gazdaság talpra állítása és sok a munkanélküli - ismerte el Barack Obama, akinek Demokrata Pártja súlyos vereséget szenvedett a kongresszusi választásokon. Az amerikai elnök utalt arra hogy kész közös megoldásokat keresni politikai ellenfeleivel, azok viszont vissza akarják vonatni az elnök egészségügyi csomagját.

"Igen, megcsináljuk!" - ez volt Barack Obama és hívei jelmondata két évvel ezelőtt, amikor a fiatal szenátort megválasztották az Egyesült Államok elnökének. "Nem, nem tudod" - üzenték most neki a munkanélküliség miatti népharagot meglovagoló Republikánusok.

Obama Demokratái - a korábbi Demokrata elnökhöz, Bill Clintonhoz hasonlóan - nagyon kikaptak a kongresszusi választásokon és az elnök most kénytelen lesz együttműködni a kongresszusi alsóházat átvevő Republikánusokkal.

Fehér Házi sajtótájékoztatójan az elnök is elismerte: az emberek dühösek, és úgy érzik, Washington eltávolodott tőlük. "Meg kell találnom a módját, hogy hogyan lássam el itteni feladataimat, de közben kapcsolatban maradjak a választókkal" - mondta Obama. És bár a Republikánusok és az elnök sem kerülték az "együttműködés" szót, a gyakorlatban nehéz lesz a kooperáció.

A konzervatívok soraiban a Kongresszusba jutott teapártiaknak nincs más vágyuk, mint hogy szétzúzzák a nagy alkudozás után elfogadott egészségügyi reformot. Sőt, erről beszélt a valószínűleg következő házelnök, John Boenher is, aki "szörnyetegnek" nevezte az egészségügyi csomagot, és annak visszavonására tett ígéretet.

"Az egészségügyi törvény munkahelyeket szüntet meg, tönkreteszi a világ legjobb egészségügyi szolgáltatását, és csődbe juttatja az országot".

Obama azt hangoztatta, hogy most már egyik nagy párt sincs vezető szerepben - a Demokraták megtartották a Szenátust - és hogy Republikánus támogatás nélkül nehéz lesz bármit is megvalósítani. A vereség hatására hozzátette: meghallgatja a rendszer javításáról szóló republikánus javaslatokat, de elutasította, hogy a reformot visszavonják.

Jelezte viszont: kész meghosszabbítani a Bush-kormányzat által bevezetett adókedvezményeket - a nagy jövedelmű családok számára is. Korábban ezt kizárta, és a kérdés heves vitákat váltott ki a Kongresszusban.

Külföldön lesz igazán érezhető hatása az amerikaiak haragjának, és annak, hogy olyanokat emeltek többségre, akik azt ígérik, mindenekelőtt a pénztárcájukra figyelnek majd.

A gyors döntéseket fékező amerikai politikai rendszer már eddig is akadályozta Obama klímavédelmi törvényének elfogadását. Ez most minden bizonnyal a kukában végzi, csakúgy, mint a guantanamói fogolytábor bezárásáról szóló ígéret.

A Republikánusok és teapártiak egy részének fontosabb, hogy fenntartsák a szénbányászattal összefüggő munkahelyeket, és akadályozzák az emissziós határértékek bevezetését, minthogy a világ távoli pontjain a klímaváltozás által sújtottakért könnyezzenek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Világháborúra figyelmeztetnek a németek – ez már a felkészülés kezdete

Világháborúra figyelmeztetnek a németek – ez már a felkészülés kezdete

A német hadsereg egy kiszivárogtatott dokumentumban felkészülési stratégiákat vázol a gazdaság szereplőinek arra az esetre, ha Oroszország megtámadná a NATO keleti szárnyát. Kovács Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának rendészetelméleti- és történeti tanszékvezetője azt mondta az InfoRádióban, hogy a legtöbb európai ország hadserege, valamint a lakosság sincs felkészülve egy világháborúra, a mostani kezdeményezés pedig ebben indíthat el nagy változást.

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
Brutális létszámleépítésbe kezd az Európai Unió diplomáciája

Brutális létszámleépítésbe kezd az Európai Unió diplomáciája

Az Európai Bizottság tervei szerint drasztikus létszámleépítések jöhetnek az EU globális nagykövetségi hálózatánál: csökkentenék a dolgozók számát számos afrikai, ázsiai és latin-amerikai küldöttségen, hogy megerősítsék a diplomáciai jelenlétet stratégiailag fontosabbnak tartott országokban. A reformot költségvetési nyomás indokolja, ám komoly bírálatokat váltott ki, különösen a kisebb tagállamok és a helyi személyzet körében.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×