"Igen, megcsináljuk!" - ez volt Barack Obama és hívei jelmondata két évvel ezelőtt, amikor a fiatal szenátort megválasztották az Egyesült Államok elnökének. "Nem, nem tudod" - üzenték most neki a munkanélküliség miatti népharagot meglovagoló Republikánusok.
Obama Demokratái - a korábbi Demokrata elnökhöz, Bill Clintonhoz hasonlóan - nagyon kikaptak a kongresszusi választásokon és az elnök most kénytelen lesz együttműködni a kongresszusi alsóházat átvevő Republikánusokkal.
Fehér Házi sajtótájékoztatójan az elnök is elismerte: az emberek dühösek, és úgy érzik, Washington eltávolodott tőlük. "Meg kell találnom a módját, hogy hogyan lássam el itteni feladataimat, de közben kapcsolatban maradjak a választókkal" - mondta Obama. És bár a Republikánusok és az elnök sem kerülték az "együttműködés" szót, a gyakorlatban nehéz lesz a kooperáció.
A konzervatívok soraiban a Kongresszusba jutott teapártiaknak nincs más vágyuk, mint hogy szétzúzzák a nagy alkudozás után elfogadott egészségügyi reformot. Sőt, erről beszélt a valószínűleg következő házelnök, John Boenher is, aki "szörnyetegnek" nevezte az egészségügyi csomagot, és annak visszavonására tett ígéretet.
"Az egészségügyi törvény munkahelyeket szüntet meg, tönkreteszi a világ legjobb egészségügyi szolgáltatását, és csődbe juttatja az országot".
Obama azt hangoztatta, hogy most már egyik nagy párt sincs vezető szerepben - a Demokraták megtartották a Szenátust - és hogy Republikánus támogatás nélkül nehéz lesz bármit is megvalósítani. A vereség hatására hozzátette: meghallgatja a rendszer javításáról szóló republikánus javaslatokat, de elutasította, hogy a reformot visszavonják.
Jelezte viszont: kész meghosszabbítani a Bush-kormányzat által bevezetett adókedvezményeket - a nagy jövedelmű családok számára is. Korábban ezt kizárta, és a kérdés heves vitákat váltott ki a Kongresszusban.
Külföldön lesz igazán érezhető hatása az amerikaiak haragjának, és annak, hogy olyanokat emeltek többségre, akik azt ígérik, mindenekelőtt a pénztárcájukra figyelnek majd.
A gyors döntéseket fékező amerikai politikai rendszer már eddig is akadályozta Obama klímavédelmi törvényének elfogadását. Ez most minden bizonnyal a kukában végzi, csakúgy, mint a guantanamói fogolytábor bezárásáról szóló ígéret.
A Republikánusok és teapártiak egy részének fontosabb, hogy fenntartsák a szénbányászattal összefüggő munkahelyeket, és akadályozzák az emissziós határértékek bevezetését, minthogy a világ távoli pontjain a klímaváltozás által sújtottakért könnyezzenek.
Bebizonyították: magas vérnyomásra ezt az egyszerű dolgot kéne tennünk