eur:
412.52
usd:
390.37
bux:
79034
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Obama kétségbeesett kampányfinisben kezdett

Közelednek a kongresszusi és szenátusi választások Amerikában. Barack Obama elnök azzal próbálja megerősíteni a népszerűtlenné vált demokratákat, hogy újabb kampánykörútra indul, amelyen a legfontosabb választói csoportokat célozza meg. Számára fontos, hogy a megerősödő republikánusok ne tudják visszafordítani egészségügyi reformját.

Saját magáért és pártjáért is kampányol Barack Obama az amerikai kongresszusi voksolás előtti utolsó két hétben. Az elnöki stáb azonban ügyel arra, hogy figyelmét az Obamát választók gondosan meghatározott csoportjainak meggyőzésére irányítsa.

Ahogy az elnökválasztási kampányban sikerült nekik a fiatalok nagy részét mozgósítani, most is a fiatalokat, az afroamerikaiakat és a nőket célozzák meg. A stratégia fontos eleme, hogy Obamáék a Demokraták pártjára állítsák az első ízben szavazókat, és hogy minél többet bírjanak rá közülük: menjenek el választani.

November 2-án az egész kongresszust és a szenátus egy részét választják újra az Egyesült Államokban, és alaposan átrendeződhetnek az erőviszonyok. Obama attól fél, hogy ha a konzervatívok átveszik a hatalmat a törvényhozásban, akkor minden igyekezetükkel azon lesznek, hogy elkaszálják a nyögvenyelősen elfogadott egészségügyi reformot, amely további többmillió amerikaira terjeszti ki az egészségügyi ellátást.

Az elnök vasárnap az Ohiói Egyetem campusában kampányolt, háromnapi korteskedés után rekedtes hangon. A hallgatókat azzal a korábbról ismert szlogenjével próbálta megfogni, hogy le lehet győzni a hagyományos politikára jellemző cinizmust.

Obama stábja az összes lehetséges fegyvert előhozta az arzenálból: az elnök mellett megjelent felesége, Michelle, aki azt mondta, a lányai jutnak az eszébe, amikor az országra nehezedő gondok és feladatokra gondol.

Obama kénytelen volt elismerni, hogy a gazdaságban idáig nem találta meg azt a varázsreceptet, amellyel éreztetni lehetne, hogy véget ért a válság. Az amerikai munkanélküliségi mutató több, mint kilenc és fél százalék. "Sokan közülünk keményebb időszakon mentünk át, mint valaha is életünkben" - mondta.

Az elnök még további négy nagygyűlésen vesz részt, ahol PR-menedzserei megpróbálják újra elővarázsolni a megválasztása előtti időre emlékeztető lelkesedést és bizakodást. Az út további állomásai Wisconsin, Pennsylvania, Kalifornia és a válságtól különösen szenvedő Nevada.

Mindegyik állomásán egy-egy specifikus választói csoportot próbálnak meggyőzni. Seattle-ben például arról beszél majd az elnök, hogy a kisvállalkozásoknak adott kölcsönök hogyan segítették a női vállalkozókat. Obama a tőle korábban megszokott falugyűlésekkel is próbálkozik, egyik kampányeseményét az MTV és a Country Music TV zenecsatorna is közvetíti.

Barack Obamáéknak keményen kell dolgozniuk a demokraták megvédéséért; az AP felmérése szerint az elnöktől választói egynegyede elfordult, és ezek az emberek a republikánusokra akarnak szavazni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×