eur:
402.79
usd:
347.91
bux:
97181.78
2025. június 24. kedd Iván

Amerika megorrolt a brit olajtársaságra

Miközben a Mexikói-öbölben egy valóságos flottilla próbálja megfékezni az olajszivárgást, egyre nagyobb a harag az Egyesült Államokban, mert az olajszennyezés elérte a partvidéket. Szakértők most azon törik a fejüket, hogy lehetséges-e a louisianai lápok megtisztítása.

Louisiana partvidékének élővilága különösen gazdag, de a DeepWater Horizon-katasztrófa nyomán a tengerbe ömlött olaj most túlélését fenyegeti. Annak ellenére, hogy hatóságok úszó gátakkal próbálták védeni a lápvidéket, az olajszennyezés elérte a területet.

Miközben a washingtoni szövetségi hatóságok azzal fenyegetőznek, hogy átveszik az irányítást a sérült olajcsap elzárásáért folytatott akcióban, környezetvédelmi illetékesek kétségbeesetten próbálják kitalálni, hogyan csökkentsék a károkat.

A kézenfekvő megoldás a lápvidéken indított agresszív kármentesítő akció lenne. Ez azonban még több kárt okozna - mondják szakértők. Például felgyújthatnák a szennyezett növényzetet. Egy másik megoldás, hogy elárasszák a vidéket, abban a hitben, hogy a tenger majd elmossa a szennyezést. A harmadik, pedig, hogy a természetre hagyják, hogy lebontsa a mérgező anyagot.

A hatóságok félnek, hogy Texas és Florida partvidékét is elérheti a szennyezés. Louisiana egyik part menti szigetét, a pelikánok kedvelt költőhelyét például olajjal borított madarakat és fészkeket láttak.

A nyersanyag hamarosan megölheti a növényeket is, amelyek pedig fontosak a halászok megélhetését biztosító ökoszisztéma számára, és ütközőzónaként is szolgálnak az Óceán felől érkező hurrikánok idején.

Közben, becslések szerint akár 5000 hordónyi olaj szivároghat naponta a sérült csövekből a tengerbe. A BP kisebb flottillát vezényelt a volt olajtorony helyére. Négy anyahajó, négy távirányítású tengeralattjáró, egy sor másik hajó próbálja leállítani a szennyezést.

Egyrészt egy kisebb csövet illesztettek a sérült csőbe és innen szívják ki az olajat. A feladat nem könnyű, mert ha túl erősen szivattyúznak, akkor az olaj nyomása kicsaphatja a csövet. Ha túl gyengén, akkor túl sok olaj ömlene ki.

A mentesítők másik csapata közben azon ügyködik, hogy törmelékkel betömje a csapot. Ez akkor sikerülhet, ha annyi anyagot sikerül bejuttatni a furatba, amit a 4000 méter mélyen lévő olaj már nem tud visszanyomni.

Közben az Obama-kormányzat egyre nagyobb nyomást gyakorol a BP olajcégre. Két miniszter is a helyszínre utazik és a vállalatot figyelmeztették: az amerikai szövetségi kormány átveheti tőle a kárelhárítási munkálatokat.

Csakhogy Washingtonban is kénytelenek elismerni: egyedül a BP-nek és az olajiparnak van meg a szakértelme ahhoz, hogy leállítsa a szivárgást.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani
Aréna

Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani

Zajlik a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat megújítása, a folyamatról Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában. Szólt arról is, hogy Magyarország a globális innovációs indexben a 36. helyen áll, ami jó eredmény, de van még bőven tennivaló.

Donald Trump reagált az iráni támadásokra

Teherán hétfő este rakétákkal támadta az amerikai katonai bázisokat Katarban és Irakban. Az amerikai elnök a közösségi oldalán értékelt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.24. kedd, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Az amerikai adminisztráció közlése szerint az iráni Fordóban hat úgynevezett "bunkerromboló" bombát dobtak le a feltételezett föld alatti urándúsító üzem megsemmisítésére, míg két másik iráni atomlétesítményt - Natanzban és Iszfahánban - a haditengerészet Közel-Keleten tartózkodó hajóiról felbocsátott Tomahawk rakétákkal támadtak. Natanz Irán legnagyobb urándúsító létesítménye, Fordow pedig egy rendkívül titkos, mélyen a hegyek közé temetett létesítmény - írja a CNN. Az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania. Két, amerikai támaszpontoknak helyet adó közel-keleti ország, Bahrein és Kuvait óvintézkedéseket tett az Irán elleni amerikai légicsapások után, felkészülve a konfliktus esetleges kiterjedésére – írja a Reuters. Az esti órákban Irán visszafogott ballisztikus légicsapást intézett a katari amerikai légibázisra. A támadást a levegőben megállították, miközben Teherán előre figyelmeztette az Öböl-országokat és az Egyesült Államokat is a célpontról. Donald Trump cserébe kijelentette: a béke irányába fogja terelni Izraelt. Cikkünk folyamatosan frissül az Irán-Izrael háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×