Kaliforniában helyi kormányzati támogatással elindult egy kísérleti program az öntözővíz-csatornák napelemekkel való befedése érdekében – írja a Privátbankár amerikai sajtóértesülések alapján.
A The New York Times például azt írja, hogy a San Joaquin Valley-ben elindított Project Nexus pilot project egy olyan napenergia-beruházás, ami húszmillió dollárból, nagyjából hétmilliárd forintból kicsit több mint két és fél kilométer hosszan telepít napelemeket a csatorna fölé Ceres város közelében.
A létesítmény építését idén kezdték el és 2024-ben már üzembe is helyeznék. Ez lesz az első ilyen megoldás az Egyesült Államokban, és ha beválik, akkor nyilván mintául fog szolgálni más hasonló projektekhez.
A beruházás kitalálói szerint a projekt azért lehet sikeres, mert a csatorna lefedése részben megakadályozza a túlzott vízpárolgást, másrészt jó áron állíthat elő megújuló energiát.
A University of California korábbi becslése szerint ha a kaliforniai állam a több mint négyezer kilométer hosszú csatornahálózatát hasonló módon hasznosítaná, akkor a párolgás megakadályozásával már eleve több millió ember vízellátásáról gondoskodhatna.
A projektben részt vevő cégek reményei szerint további előny, hogy a csatornák befedése a talajvíz növelésén keresztül erősíthetné a csatornák melletti növényi vegetációt is.
Az pedig külön előnyt jelenthet az energiatermelés szempontjából, hogy a csatornák esetében a napelemek telepítéséhez nem kell a termelésből kivonni egy eddigi termőterületet.