eur:
411.16
usd:
394.48
bux:
0
2024. december 27. péntek János
Hosszú expozíciós idővel készített kép a Leonidák meteorrajról az észak-macedóniai Kratovo közeléből fotózva 2020. november 17-én.
Nyitókép: Georgi Licovszki

Egy hónapon keresztül láthatunk a meteorokat az égen

Október 2-án, vasárnap kezdődött az Orionidák éves meteorhullása. Ez az egyik leglátványosabb meteorzápor, amely fényességéről és a meteorok sebességéről ismert.

A meteorraj a Halley-üstökösből származik, így amikor egy Orionida meteort látunk elégni a légkörben, valójában az üstökös egy darabját látjuk megsemmisülni – írja a Hirado.hu a Space.com cikke alapján.

Az Orionidák akkor keletkeznek, amikor a Halley-üstökös visszatér a belső Naprendszerbe, és jeget , illetve port „dob le magáról”. A Föld minden évben áthalad ezen a porcsíkon,

a részecskék a légkörbe kerülve szétesnek, természetes fényjátékot létrehozva.

A gyors és látványos meteorok gyakran tűzgömbökké is válhatnak, ahogy szétesnek a légkörben. A meteorraj megfigyelését éjfél körül érdemes kezdeni, közvilágítástól mentes, és a ködök miatt, lehetőleg magaslati észlelőhelyen. Az égi jelenségek november 7-ig láthatók, de csúcspontjuk október 21-e körül lesz.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Rég elfeledett területen kezdődött őrült fegyverkezési verseny – Oroszország csúnyán lehagyta a világot, a Nyugat pedig erőtlenül nézi

Rég elfeledett területen kezdődött őrült fegyverkezési verseny – Oroszország csúnyán lehagyta a világot, a Nyugat pedig erőtlenül nézi

A hidegháború során jelentek meg az első olyan tengeralattjárók, amelyek képesek voltak a mélytengeri, vagy tengerfenék-hadviselésre (SSW - Subsea and Seabed Warfare). A fejlesztésben természetesen az Egyesült Államok járt az élen, így a leghíresebb hadművelet, az Ivy Bells is hozzájuk kötődik. A hidegháborút követően az Egyesült Államok elveszítette az érdeklődését a terület iránt, míg Oroszország tanult a Szovjetunió hibájából. Az orosz-ukrán háború, és az ehhez kapcsolódó orosz, vagy orosznak vélt műveletek hívták fel a figyelmet ismét arra, hogy mekkora sebezhetőséget jelent a tenger alatt futó, időközben egyre inkább gyarapodó kritikus infrastruktúra.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×