Véget ért a Kepler űrtávcső küldetése, miután kilenc évnyi működés után október végén elfogyott az üzemanyaga így a NASA legsikeresebb űrtávcsöve nem üzemel tovább.
Az utolsó üzenetet november 15-én, a névadó csillagász, Johannes Kepler halálának 388. évfordulóján, küldte el neki az amerikai űrhivatal. Lekapcsolták a rádióadóvevőit, de mivel a Kepler lassan forog, figyelemmel kísérték, hogy valóban sikerült-e kikapcsolni.
Az űreszköz most egy Nap körüli pályán kering, mintegy 151 millió kilométerre a Földtől.
Canberra DSS43 had the honour of transmitting the "good night sequence" and see the @NASAKepler transmitter wink out for the last time. The photo was taken of our controlling workstation. Thanks for the memories Kepler.? pic.twitter.com/1RB4SlerXu
— Richard Stephenson (@nascom1) November 16, 2018
- A Kepler pályafutása során több ezer naprendszeren kívüli bolygót talált.
- A küldetése alatt többször léptek fel műszaki nehézségek, 2013 óta már csak korlátozott üzemmódban működött.
- Utódját áprilisban indították útjára. A NASA arra számít, hogy több ezernyi, korábban ismeretlen világot tár fel a TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite).
A TESS, ahogyan azt korábban a Kepler is tette, az úgynevezett tranzitmódszerrel vizsgálja az egész égboltot. A fedélzetén működő detektorok a csillagok fényességét mérik és azt az átmeneti elhalványodást keresik, ami olyankor következik be, amikor a csillag körül keringő bolygó éppen a csillag előtt halad át.