eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria

Megfejtették a gyöngyházképződés titkát

Eddig csupán az volt ismeretes a tudomány előtt, hogy a gyöngyház kalciumkarbonát (mészkő) és valamilyen szerves anyag elegye. Azt homály fedte, hogy a kagylók mely fehérjéi játszanak szerepet keletkezésénél. Japán kutatók most kiderítették, hogy a folyamatban a Pif 80 és Pif 97 fehérjéknek van oroszlánrészük. Még az is sikerült a kutatóknak, hogy egy egyszerű kísérletben saját maguk állítsanak elő kagylógyöngyöt.

A tokiói egyetemen dolgozó Nagaszava Hiromicsi és csapata egy egyszerű trükkel leplezték le a főszerepet játszó fehérjét - tudósít a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása (www.derstandard.at). Egy gyöngykagylót genetikailag módosított vírussal fertőztek meg, amely csökkentette a gyöngyházképződésben résztvevő fehérjék számát. Így a kagylókban nem képződött a továbbiakban gyöngy.

A japán kutatók úgy leltek rá a két fehérjére, hogy egy kagylógyöngyöt desztillált vízzel és antitestekkel felszerelt aranyrészecskékkel mostak le. Úgy vélik, a Pif 97 kitinképzéssel előkészíti az aljzatot a gyöngyházképződéshez. A Pif 80 pedig kalciumot és bikarbonátot kapcsol a kitinhez, így gondoskodik a gyöngy kiteljesedéséről - írják a kutatók a Science című tudományos folyóiratban.

Nagaszavának sikerült egységes kristályokat növesztenie aragonit alapon egy üveglapocska és egy arra ráhordott kitinréteg között. A kristályok tájolása teljesen megegyezett a kagylón belül találhatókkal.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×