eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria

Leleplezték a hatásos hangszigetelés titkát

Újfajta zajszűrő technológiát kísérleteztek ki spanyol tudósok. Az úgynevezett csendlepel lényege az, hogy eltéríti a hangokat. A műanyagok egy fajtája, az úgynevezett meta-anyagok, molekuláris szerkezetét úgy lehet manipulálni, hogy azok eltérítsék a hanghullámokat egy-egy adott tárgytól.

Zavarja a kellemetlen időpontban érkező kukásautó, vagy a bulizós szomszédok? Hamarosan nyugodtan élvezheti otthonát, mert itt a csendlepel! Nem tudni, hogy milyen reklámszöveggel fogják csábítani a vásárlókat, de az biztos, hogy forradalmi áttörést jelent a hangszigetelésben spanyol tudósok találmánya.

A Valenciai Műszaki Egyetem kutatói ugyanis bebizonyították, hogy a műanyagok egy fajtája, az úgynevezett meta-anyagok, molekuláris szerkezetét úgy lehet manipulálni, hogy azok eltérítsék a hanghullámokat egy-egy adott tárgytól. A spanyol tudósok az észak-karolinai egyetem kutatóinak munkáját használták fel, akik csak elméletben alkották meg a leplet.

A valenciai kutatócsoport már egy sor fizikai kísérlettel bizonyította, hogy a lepel létrehozható. A hang elvezetését az úgynevezett szónikus, vagy hangkristályoknak nevezett metaanyagok valósítják meg, és ezekből kétszáz rétegnyire van szükség ahhoz, hogy teljes hangszigetelést biztosítsanak.

A technológiát a New Journal of Physics című fizikai szaklapban ismertették. A hang ezek után úgy halad el az adott tárgy körül, mint egy sziget körül a folyó. Miként azonban az efféle fontos találmányoknál, így a hanglepel esetében is az első alkalmazó szinte bizonyosan a hadiipar lesz. Például hadihajók így próbálják majd elrejteni magukat a tengeralattjáról szonárjától.

A polgári életben azonban ezzel a technológiával lehet majd például optimalizálni a koncerttermek akusztikáját. A hangleplet egyelőre néhány centiméter vastag anyagból lehet elkészíteni és kereskedelmi sikeréhez az szükséges, hogy vékonyabbá és könnyebbé tudják tenni.

Címlapról ajánljuk
A fejlett országokban trend lett az otthoni munkavégzés, idehaza más a helyzet

A fejlett országokban trend lett az otthoni munkavégzés, idehaza más a helyzet

Az Európai Unióban a foglalkoztatottak 22,5 százaléka, míg Magyarországon 10,6 százalék dolgozott otthonról 2022-ben – derült ki az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzéséből. A tanulmány szerzője, Erdélyi Dóra az InfoRádióban elmondta: minél fejlettebb egy ország, annál inkább jellemzőbb a home office gyakorlata.

Meglepő eredményei lettek a nagy légkonditesztnek

A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben 57, Magyarországon is megvásárolható klímaberendezést tesztelt. Az eredményekről Dénes Júlia, az egyesület munkatársa beszélt az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
A lengyelek a németeket hergelik, Oroszország Ukrajna gázinfrastruktúráját támadja

A lengyelek a németeket hergelik, Oroszország Ukrajna gázinfrastruktúráját támadja

Lengyelország azt reméli, hogy az elmúlt napokban bejelentett nyugati támogatások hatására Németország is jelentős katonai támogatást küld majd Ukrajnába. Eközben az ukrán kormány azt jelentette, hogy az oroszok által támadás érte a Nyugatot kiszolgáló gázinfrastruktúrát, az orosz jelentések szerint pedig négy ukrán frontszakaszon is sikerült áttörniük A legfrissebb vasárnapi orosz-ukrán háborús híreink vasárnap.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×